Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
A méhek beszállítását annak megtörténtét követő hetvenkettő órán belül be kell jelenteni a települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjének.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A méhészkedést – a vonatkozó külön (állategészségügyi, növényvédelmi stb.) jogszabályok megtartásával – erre alkalmas területen mindenki szabadon gyakorolhatja. Vándoroltatás során a méhek csak olyan helyre telepíthetők, amely nem áll községi zárlat alatt.
Kizáró okok: Beszállítás esetén a bejelentést a kiállított nyomtatvány ajánlott levélként történő megküldésével, vagy személyes eljuttatásával kell teljesíteni.
Milyen adatokat kell megadni?
A méhész neve, lakcíme A méhek állandó telephelye A vándoroltatáshoz kiadott állatorvosi igazolás száma A kiadás helye, ideje A méhek utolsó tartási helye A jelenlegi vándortanya pontos megjelölése A kaptárak száma A méhcsaládok száma A letelepedés pontos ideje
Milyen iratok szükségesek?
70/2003.
(VI. 27.) FVM rendelet 8.§ (1) bekezdése szerinti, egy hétnél nem régebbi
állatorvosi igazolással a méhésznek rendelkeznie kell, az igazolás a
kiállítástól számított hét napig, méhek folyamatos vándoroltatása esetén
annak egész időtartamára érvényes. A méhész az állatorvosi igazolást a
vándoroltatás során köteles mindig magánál tartani és ellenőrzés esetén
bemutatni.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
illetékmentes
Hol intézhetem el?
települési önkormányzat jegyzője, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzője
Ügyintézés határideje
21 nap (magára a bejelentésre nem értelmezhető az ügyintézési határidő, csak az ahhoz kapcsolódó hatósági nyilvántartás-vezetésre)
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Nem kapcsolódik az ügyhöz jogorvoslat, mivel a hatóság minden esetben hivatalból, mérlegelés nélkül nyilvántartásba veszi az adatokat a bejelentő lap alapján.
Jogorvoslati lehetőség részletei: —
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): —
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): —
A benyújtási határidő: —
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Beszállítás esetén hogyan teljesítsem a bejelentést? - A 3. számú melléklet alapján kiállított nyomtatvány ajánlott levélként történő megküldésével, vagy személyes eljuttatásával kell teljesíteni.
Milyen módon kapom meg az igazoló szelvényt? - A nyomtatvány igazoló szelvényét a települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzője – a teljesítés módjától függően – a méhész lakóhelyére küldi meg vagy személyesen adja át.
Mely hatóságnak kell megtenni a bejelentés? A települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjének.
Mi az a vándoroltatáshoz kiadott állatorvosi igazolás? A méheket – beleértve az anyát és a fiasítást is – állandó tartási helyükről átköltözés, vándoroltatás vagy elidegenítés esetén egy hétnél nem régebbi, a 70/2003. FVM rendelet 2. számú melléklete alapján kiállított állatorvosi igazolással szabad kivinni. Az igazolás a kiállítástól számított hét napig, méhek folyamatos vándoroltatása esetén annak egész időtartamára érvényes. Az igazolást – ha jogszabály másképpen nem rendelkezik – a hatósági állatorvos állítja ki. Az állatorvosi igazolás kizárólag kedvező eredményű vizsgálat esetén állítható ki. A vizsgálatot a hatósági állatorvos a méhegészségügyi felelős segítségével folytatja le. A vizsgálatnak ki kell terjednie az adott méhészet minden méhcsaládjára és méhrajára, különösképpen a fiasítás teljes terjedelmére, valamint a kaptár hulladékára. A vizsgálat során a mézelő méhek fertőző betegségeinek a tüneteit kell keresni. A méhész az állatorvosi igazolást a vándoroltatás során köteles mindig magánál tartani és ellenőrzés esetén bemutatni. A méhek csak az igazolással szállíthatók, ennek hiányában a szállítást meg kell tiltani.
Fontosabb fogalmak
Méhészet: egy telephelyen méhlakásban (fatönkben, kasban, kaptárban, szállítható-, vontatható, stabil méhesházban) tartott méhcsaládok és tartozékaik összessége.
Méhcsalád: a méhlakáson belül, egy légtérben együtt élő anya, kifejlett méhek és a fiasítás
Méhanyanevelő telep: olyan méhészet, amelyben forgalmazás céljára, ellenőrzött törzscsaládoktól származó méhanyákat nevelnek.
Vándoroltatás: a méhcsaládoknak az állandó telephelyről méhlegelő kihasználása, illetőleg megporzás céljából történő ideiglenes elszállítása, kivéve a rajnak vagy az anyának erre szolgáló ládában való szállítását.
Vonatkozó jogszabályok
a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet 2. § (1) bekezdés i) pont, 4. § (1) bekezdés g) pont
A méhészetről szóló 15/1969. (XI. 6.) MÉM rendelet 1. §
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 33. § (2) bekezdés 26. pont
Az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvény 3. § 12. pont
A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 28/B. § (1) bekezdés, 33. § (1) bekezdés, 72. § , 82. § (2) bekezdés 107. § (2) bekezdés , 116. §
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 18. § (6) bekezdés, 54. § (3) bekezdés
A méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 1. § 1. , 2. pont, 2. §, 8. § (1) bekezdés, (4) bekezdés, 9. § (1), (2), (3), (4) bekezdés, 10. § (2), (4) bekezdés, 18. § (4) bekezdés, 2. számú melléklet, 3. számú melléklet
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.