Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Védett növényfaj egyedének, virágának, termésének vagy szaporításra alkalmas szervének gyűjtése iránti kérelem
Kódszám
OKTVF00074
Az ügy rövid leírása
Amennyiben az ügyfél védett növényfaj egyedét, virágát, termését vagy szaporításra alkalmas szervét gyűjteni kívánja, a területileg illetékes megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalához szükséges kérelmet benyújtania. Az eljárásért a kérelem benyújtásával egyidejűleg 10 000 Ft igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni. A befizetésről szóló bizonylatot a kérelem benyújtásával egyidejűleg az illetékes megyei kormányhivatal részére kérjük megküldeni. Tilos a védett növényfajok egyedeinek veszélyeztetése, engedély nélküli elpusztítása, károsítása, élőhelyeinek veszélyeztetése, károsítása. Gondoskodni kell a védett növényfajok, társulások fennmaradásához szükséges természeti feltételek, így többek között a talajviszonyok, vízháztartás megőrzéséről. Fokozottan védett növényfaj egyedének, virágának, termésének vagy szaporításra alkalmas szervének eltávolításához, elpusztításához, megszerzéséhez szintén a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges, és az engedély csak természetvédelmi és más közérdekből adható meg. A tevékenység csak az engedélyezési eljárás lefolytatásaként meghozott engedély határozat jogerőre emelkedése után kezdhető meg!
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: aki a tevékenységet végezni kívánja; természetes személy esetében: cselekvőképes természetes személy
Kizáró okok: képviseletre van lehetőség
Milyen adatokat kell megadni?
az ügyfélnek és képviselőjének a neve, lakcíme vagy székhelye, az ügyfélnek a hatóság döntésére való kifejezett kérelme, és - amennyiben rendelkezésre állnak - egyedi környezetvédelmi azonosító adatok
Milyen iratok szükségesek?
A díj megfizetését igazoló befizetési bizonylatot vagy annak másolatát a kérelem előterjesztéséhez mellékelni kell.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Az igazgatási szolgáltatási díj mértéke: 10 000 Ft. Megfizetésének módja: az első fokon eljáró hatóságnak a Magyar Államkincstárnál vezetett, a vonatkozó jogszabály 7. mellékletében meghatározott előirányzat- felhasználási számlájára kell átutalási megbízással teljesíteni, vagy készpénz-átutalási megbízással (csekk) postai úton befizetni. A nemzeti park igazgatóságok tárgyi ügyben díjfizetési mentesség illeti meg. Egyéb, tipikusan előforduló eljárási költség nincs.
Hol intézhetem el?
területileg illetékes megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatala
Ügyintézés határideje
70 nap
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: fellebbezésre van lehetőség
Jogorvoslati lehetőség részletei: Az ügyfél az elsőfokú határozat ellen fellebbezhet. A fellebbezési jog nincs meghatározott jogcímhez kötve, fellebbezni bármely okból lehet, amelyre tekintettel az érintett a döntést sérelmesnek tartja.
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): Pest Megyei Kormányhivatal
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): első fokon eljáró hatóság
A benyújtási határidő: Az első fokú döntést meghozó területileg illetékes megyei kormányhivatal
A fellebbezési illeték mértéke: kézhezvételtől számított tizenöt nap
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Kérdés: Mennyi az ügyintézési határidő? Válasz: 70 hónap. Kérdés: Mekkora összegű igazgatási-szolgáltatási díjat kell fizetni? Válasz: 10.000 Ft-ot. Kérdés: Függ az igazgatási-szolgáltatási díj mértéke az egyedek számától? Válasz: Nem függ, a díjat eljárásonként kell megfizetni, azonban egyedek számát a hatóság korlátozhatja. Kérdés: Mennyi idő telhet el az engedély kiadása és a tevékenység ideje között? Válasz: A tevékenységnek az engedélyben meghatározott időkeretek között kell megtörténnie. Engedély maximálisan 5 évre adható, de a gyakorlatban ennél valószínűleg rövidebb időre szól (1-2 év). Kérdés: Meghosszabbítható az engedély? Válasz: Igen, az engedély kérelemre meghosszabbítható, de az érvényesség időtartama az 5 évet nem haladhatja meg. Kérdés: Mitől függ, hogy megkapom-e az engedélyt? Válasz: Az ügy elbírálása a jogszabályok figyelembe vételével, mindig az adott egyedi esetre vonatkoztatva történik. Hasonló ügyekben az elbírálás szempontjai sem függetlenek a konkrét esettől. Általánosságban elmondható, hogy az ügy megítélésekor fontos szempont, hogy a tevékenység milyen hatással van a faj hazai állományára, jelent-e veszélyt a természetes állományokra, szolgál-e fontos közérdeket vagy természetvédelmi érdeket. A természetvédelmi hatóság lehetőség szerint és szükség esetén adatokat, tényeket kérhet a Nemzeti Park Igazgatóságoktól és a kérdésben járatos szakemberektől.
Fontosabb fogalmak
védett növényfaj: a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló jogszabály szerint védelemben részesülő növényfaj egyede egyed (példány): élő szervezet, annak valamennyi fejlődési szakasza, alakja, állapota és származéka, valamint az elpusztult élőlény, illetve az a termék vagy készítmény, amelyről csomagolása vagy egyéb irat, adat, illetve körülmény alapján megállapítható, hogy a felsoroltak valamelyikéből készült, illetve ezek valamelyikéből származó összetevőt tartalmaz
Vonatkozó jogszabályok
a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 42. § (1), (2), (3), (6) bekezdései, 80. § (1) bekezdés e) pontja; A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 42.§ (3) bekezdés e) pont, 76.§ (1) bekezdés, 80.§ (1) bekezdés e) pont. A védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 1. számú melléklete. a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 14/2015. (III. 31.) FM rendelet 5. § (3) bekezdése, 1. melléklet I. rész 25.1 pontja a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 71/2015. (III. 30.) Korm. Rendelet 8/A.§
Kulcsszavak
védett növény, gyűjtés, virág, hóvirág, termés, virághagyma, mag, példány
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.