Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Barlangban, barlangszakaszban végzendő kísérlet iránti kérelem
Kódszám
OKTVF00134
Az ügy rövid leírása
Ismeretlen barlangok, barlangszakaszok továbbá a már ismert járatok, járatszakaszok tudományos megismerése, a barlang és környezeti tényezőinek felmérése, valamint dokumentálása céljából végzett helyszíni tevékenység vagy a barlang állapotára fizikai hatással bíró egyéb tudományos célú tevékenység.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A polgári jog szabályai szerint cselekvőképes természetes vagy jogi személy, kaphat engedélyt, aki vagy akinek a kutatásért felelős személye (a továbbiakban együtt: kutatásvezető) rendelkezik barlangi kutatásvezetői képzettséggel. (A működési terület szerinti nemzeti park igazgatóságnak , a továbbiakban: NPI) nem kell engedélyt kérnie, ha a kutatást maga végzi.). A kormányhivatal a barlang és a kutatás jellegére, továbbá a kutatásért felelős személy egyéni felkészültségére, tapasztalatára és szakképzettségére tekintettel a kutatásvezetői képzettségi feltétel alól eseti felmentést adhat, ha a kutatásért felelős személy vagy a kutatásban résztvevők közül legalább egy személy rendelkezik barlangi túravezető képzettséggel, és a felmentés élet- és balesetvédelmi, valamint természetvédelmi szempontból kedvezőtlen következménnyel előreláthatóan nem jár. Feltáró kutatás esetében a kutatásvezető számára a kutatásvezetői képzettségi feltétel alól felmentés nem adható.
Kizáró okok: A kutatás céljából végzendő búvármerülés esetén a merülésvezetőnek barlangi kutatásvezetői képzettséggel is rendelkeznie kell, vagy - amennyiben a jogszabályban meghatározott eseti felmentés feltételei nem állnak fenn - a merülésben ilyen képzettségű személynek is részt kell vennie.
Milyen adatokat kell megadni?
A kérelmezőnek a hatóság döntésére való kifejezett kérelemben meg kell jelölnie a kérelmező nevét, címét (jogi személy esetében vezetőjének nevét, a jogi személy székhelyét),
Milyen iratok szükségesek?
A kérelemhez mellékelni kell: A tervezett kísérlet részletes leírását tartalmazó tervet 2 példányban, továbbá a kutatásvezető nevét, címét, kutatásvezetői igazolványának számát, továbbá ha kutatásvezető-helyettes kerül megjelölésre, a kutatásvezető helyettesének nevét, címét, kutatásvezetői igazolványának számát és nyilatkozatát a megbízatás elfogadásáról. A kísérleti célú barlangi búvármerülésekre a barlangok nyilvántartásáról, a barlangok látogatásának és kutatásának egyes feltételeiről, valamint a barlangok kiépítéséről szóló 13/1998. (V. 6.) KTM rendelet 16. § előírásait kell értelemszerűen alkalmazni.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Az eljárás során a kérelmezőnek igazgatási-szolgáltatási díjat nem kell fizetnie, csak a természetvédelmi hatósági eljárási illetéket (melynek mértéke 5000 Ft), vagy az illetékmentességi nyilatkozatot kell csatolni. Az eljárási illeték megfizetésének módja: illetékbélyeg megvásárlásával; csekken, postai úton; átutalással; egyéb módon.Teljes személyes illetékmentességben részesül többek közt a költségvetési szerv, egyesület, köztestület, amennyiben az eljárás megindítását megelőző adóévben folytatott vállalkozási tevékenységéből származó jövedelme után társasági adófizetési kötelezettsége, illetve - költségvetési szerv esetében - eredménye után a központi költségvetésbe befizetési kötelezettsége nem keletkezett.
Hol intézhetem el?
Megyei illetékességgel a megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatala; kivéve Pest megye és Budapest, ahol a a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala.
Ügyintézés határideje
70 nap
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Fellebbezésre van lehetősége az ügyfélnek.
Jogorvoslati lehetőség részletei: Pest Megyei Kormányhivatal
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): Az illetékes természetvédelmi hatóság.
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): A döntés közlésétől számított 15 napon belül.
A benyújtási határidő: 10.000 Ft illetéket kell az első fokú hatóság részére megfizetni vagy az illetékmentességi nyilatkozatot csatolni
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Mi számít barlangnak? Válasz: a barlang a földkérget alkotó kőzetben kialakult olyan természetes üreg, melynek hossztengelye meghaladja a két métert és - jelenlegi vagy természetes kitöltésének eltávolítása utáni - mérete egy ember számára lehetővé teszi a behatolást. A barlang védett természeti érték. Mi az hogy ex lege védett barlang? Válasz: a barlangok a törvény erejénél fogva védelem alatt állnak, azaz ha adott üreg megfelel a fentebb meghatározott "Barlang" fogalomnak, a védelem megilleti. Ki a vagyonkezelő? Válasz: a területileg illetékes NPI, mint a tulajdonosi jogokat gyakorló szerv. A vagyonkezelő a kezelt vagyont rendeltetésének, a vagyonkezelési szerződésnek, továbbá a rendes gazdálkodás szabályainak megfelelően, az ilyen személytől elvárható gondossággal birtokolhatja, használhatja és szedheti hasznait. Mi minősül kutatásnak? Válasz: ismeretlen barlangok, barlangszakaszok feltárása (feltáró kutatása), továbbá a már ismert járatok, járatszakaszok tudományos megismerése, a barlang és környezeti tényezőinek felmérése, dokumentálása helyszíni tevékenység vagy a barlang állapotára fizikai hatással bíró egyéb tudományos célú tevékenység keretében. Mit jelent az eseti felmentés? Válasz: A kormányhivatal a barlang és a kutatás jellegére, továbbá a kutatásért felelős személy egyéni felkészültségére, tapasztalatára és szakképzettségére tekintettel a kutatásvezetői képzettségi feltétel alól eseti felmentést adhat, ha a kutatásért felelős személy vagy a kutatásban résztvevők közül legalább egy személy rendelkezik barlangi túravezető képzettséggel, és a felmentés ez élet- és balesetvédelmi, valamint természetvédelmi szempontból kedvezőtlen következménnyel előreláthatóan nem jár. Feltáró kutatás esetében a kutatásvezető számára felmentés nem adható. Meddig kell benyújtani a kutatási jelentést? Válasz: ha a kutatási engedély másként nem rendelkezik, a kutatási jelentést évenként, a tárgyévet követő év február 15-éig kell benyújtani kormányhivatal és a NPI részére,a melyet a NPI 30 napon belül továbbít az Országos Barlangnyilvántartást vezető Földművelésügyi Minisztérium számára. A jelentési kötelezettség írásban vagy elektronikus formában teljesíthető.A jelentési kötelezettség elektronikus formában is teljesíthető. Mi történik, ha nem jelentek a kutatásról előrehaladásáról? Válasz: a kutatási engedély visszavonható. Ki szerezheti meg a kutatásvezetői igazolványt? Válasz: az a nagykorú, cselekvőképes személy szerezhet kutatásvezetői igazolványt, aki a) barlangi túravezető esetén legalább alapfokú és bármely szakiskolai, barlangi kutatásvezető esetén legalább középfokú iskolai és barlangi túravezető végzettséggel rendelkezik, b) a KTM rendeletben meghatározott elméleti és gyakorlati képzésen részt vett, c) a képzést követően sikeres vizsgát tett.
Fontosabb fogalmak
Barlang: a barlang a földkérget alkotó kőzetben kialakult olyan természetes üreg, melynek hossztengelye meghaladja a két métert és - jelenlegi vagy természetes kitöltésének eltávolítása utáni - mérete egy ember számára lehetővé teszi a behatolást. A barlang védett természeti érték. Ex lege védett barlang: a barlangok a törvény erejénél fogva védelem alatt állnak, azaz ha adott üreg megfelel a fentebb meghatározott "Barlang" fogalomnak, a védelem megilleti. Vagyonkezelő: a működési terület szerinti NPI, mint a tulajdonosi jogokat gyakorló szerv. A vagyonkezelő a kezelt vagyont rendeltetésének, a vagyonkezelési szerződésnek, továbbá a rendes gazdálkodás szabályainak megfelelően, az ilyen személytől elvárható gondossággal birtokolhatja, használhatja és szedheti hasznait. Barlang száraz járata: a barlang levegővel telt, ún. légteres járatai. Barlang víz alatti járata: a barlang kizárólag merülés útján megközelíthető vízzel telt járatai Barlang kutatása: ismeretlen barlangok, barlangszakaszok feltárása (feltáró kutatása), továbbá a már ismert járatok, járatszakaszok tudományos megismerése, a barlang és környezeti tényezőinek felmérése, dokumentálása helyszíni tevékenység vagy a barlang állapotára fizikai hatással bíró egyéb tudományos célú tevékenység keretében. Eseti felmentés: A kormányhivatal a barlang és a kutatás jellegére, továbbá a kutatásért felelős személy egyéni felkészültségére, tapasztalatára és szakképzettségére tekintettel a kutatásvezetői képzettségi feltétel alól eseti felmentést adhat, , ha a kutatásért felelős személy vagy a kutatásban résztvevők közül legalább egy személy rendelkezik barlangi túravezető képzettséggel, és a felmentés az élet- és balesetvédelmi, valamint természetvédelmi szempontból kedvezőtlen következménnyel előreláthatóan nem jár. Feltáró kutatás esetében a kutatásvezető számára felmentés nem adható. Kutatási jelentés: A barlangi kutatási engedély jogosultja a kutatás előrehaladásáról köteles a kutatási engedélyben meghatározott időszakonként és szempontok szerint tájékoztatni a kormányhivatalet és az igazgatóságot (kutatási jelentés). Ha a kutatási engedély másként nem rendelkezik, a kutatási jelentést évenként, a tárgyévet követő év február 15-éig kell benyújtani, amelyet az igazgatóság 30 napon belül továbbít a Nyilvántartást vezető Minisztérium számára. A jelentési kötelezettség írásban vagy elektronikus formában teljesíthető. Kutatásvezetői igazolvány: Barlangi túravezető, illetve barlangi kutatásvezető képzettséget az a nagykorú, cselekvőképes személy szerezhet, aki -barlangi túravezető esetén legalább alapfokú és bármely szakiskolai, barlangi kutatásvezető esetén legalább középfokú iskolai és barlangi túravezető végzettséggel rendelkezik, - a KTM rendeletben meghatározott elméleti és gyakorlati képzésen részt vett, -a képzést követően sikeres vizsgát tett.
Vonatkozó jogszabályok
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 23. § (2) bekezdés, (3) bekezdés a) pont, 48. §-a, 51. § (3) bekezdés a) pont, 68. § (1) és (9) bekezdés, 76. § (1) bekezdése. A barlangok nyilvántartásáról, a barlangok látogatásának és kutatásának egyes feltételeiről, valamint a barlangok kiépítéséről szóló 13/1998. (V. 6.) KTM rendelet 18/C. § (1) és (4) bekezdése , illetve 18/B. § (1) és (4) bekezdés.
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.