Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
A természetben okozott károsodás mértékének megállapításáról, valamint a kármentesítés szabályairól szóló kormányrendelet szerinti beavatkozási záródokumentáció elfogadása iránti kérelem
Kódszám
OKTVF00158
Az ügy rövid leírása
A kármentesítési eljárás során a hatóság meghatározza a természetben okozott károsodással kapcsolatos feladatokat. Amennyiben megállapítható a jelentős mértékű kedvezőtlen változás, úgy dönt a beavatkozás elvégzésének szükségességéről. A kötelezettnek a beavatkozási munkák befejezését követően beavatkozási záródokumentációt kell benyújtani a kormányhivatalhoz, mely alapján a hatóság az alábbi döntéseket hozhatja: a) a beavatkozás elégtelen, azt folytatni kell, b) a további tényfeltárás szükséges, vagy c) a beavatkozás befejezhető, a záródokumentációt elfogadja, továbbá d) a kármentesítési monitoring szükséges, illetve e) a kármentesítés befejezhető.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A beavatkozási záródokumentáció elfogadása iránti kérelmet, illletve a beavatkozási záródokumentációt a beavatkozásra kötelezett nyújtja be. A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (Kvt.) 56. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti esetekben a kármentesítés elvégzése a nemzeti park igazgatóság, valamint érintettség esetén a vízügyi igazgatóság és a Hermann Ottó Intézet feladata.
Kizáró okok: Nem csak személyesen járhat el. Lehetőség van arra, hogy az ügyfél helyett törvényes képviselője vagy az általa, illetve törvényes képviselője által arra meghatalmazott személy járjon el. A meghatalmazást az iratokhoz csatolni kell.
Milyen adatokat kell megadni?
A beavatkozási záródokumentáció tartalmazza: a) az elvégzett kármentesítési munkák, helyreállítási intézkedések leírását, b) a helyreállított és a helyre nem állítható faj, élőhely, terület bemutatását, c) a természetes regenerálódás következtében várható változásokat, d) az előírt monitoring végrehajtásának részleteit, e) amennyiben (a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (Kvt.) 56. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerint) a kármentesítés elvégzése a nemzeti park igazgatóság, valamint érintettség esetén a vízügyi igazgatóság és a Hermann Ottó Intézet feladata, úgy a beavatkozással felmerült költségek ismertetését.
Milyen iratok szükségesek?
Beavatkozási záródokumentáció, szakértői jogosultság igazolása. A kérelmező, illetve meghatalmazottja személyes adatait igazoló dokumentumok, meghatalmazott esetében meghatalmazás.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
5000 Ft illeték - melyet illetékbélyegben kell leróni
Hol intézhetem el?
A területileg illetékes kormányhivatal
Ügyintézés határideje
21 nap
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Van fellebbezési lehetőség.
Jogorvoslati lehetőség részletei: Országos Környezetvédelmi ésTermészetvédelmi Főfelügyelőség
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): A területileg illetékes kormányhivatalhoz.
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): 15 nap
A benyújtási határidő: 10.000 Ft illeték
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
1. Kérdés: A kormányhivatal a beavatkozási záródokumentáció alapján milyen döntést hozhat? Válasz: A kormányhivatal a záródokumentáció alapján dönt: a) a beavatkozás elégtelensége esetén annak folytatásáról, b) a további tényfeltárás elrendeléséről, vagy c) a beavatkozás befejezéséről a záródokumentáció elfogadásával, továbbá d) a kármentesítési monitoringról, illetve e) a kármentesítés befejezéséről. 2. Kérdés: A tényfeltárást követően mikor van szükség beavatkozásra, ezzel együtt beavatkozási záródokumentáció elkészítésére? Válasz: Akkor van szükség beavatkozásra, amikor a tényfeltárás során megállapítható a jelentős mértékű kedvezőtlen változás.
Fontosabb fogalmak
A természetben okozott károsodás: olyan környezetkárosodás, amely a fajban, élőhelyben, területben az eredeti állapothoz képest jelentős mértékű kedvezőtlen változást eredményez. Kármentesítés: olyan helyreállítási tevékenység, intézkedés, amely a természetben okozott kár enyhítésére, az eredeti állapot vagy ahhoz közeli állapot helyreállítására, valamint a faj, élőhely, terület által nyújtott szolgáltatás helyreállítására vagy azzal egyenértékű szolgáltatás biztosítására irányul.
Vonatkozó jogszabályok
a természetben okozott károsodás mértékének megállapításáról, valamint a kármentesítés szabályairól szóló 91/2007. (IV.26.) Korm. rendelet 2.§ c), d) pont, 4. § (1)-(7) bekezdései, 6. § (1), (2) bekezdései, 11. § (1), (3) bekezdései, 1. és 2. melléklet a környezetvédelmi, természetvédelmi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 71/2015. (III.30.) Korm. rendelet, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény XIII. 1., 2., a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 56. § (1) bekezdés c) pont, 101. §, 102/A §, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 15. § (5) bekezdés, 35. § (1), (2) bekezdés, 36. § (1) bekezdés, 37.§ (3) bekezdés, 71. § (1) bekezdés, 98. § (1) bekezdés, 99. § (1) bekezdés, 102. § (1) bekezdés.
Kulcsszavak
természetben okozott károsodás, kármentesítés, beavatkozási záródokumentáció
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.