Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Lejárt etethetőségi, felhasználhatósági, illetve minőségmegőrzési idejű takarmány forgalomba hozatalának engedélyezése iránti kérelem
Kódszám
ELELM00033
Az ügy rövid leírása
A takarmány minimális eltarthatósági idejének lejártakor (a továbbiakban: lejárt takarmány) a tulajdonosa vagy forgalomba hozója takarmányozási célú felhasználás szándéka esetén köteles a lejárt takarmánytételt a járási hivatalnak írásbeli nyilatkozatban bejelenteni.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A takarmány minimális eltarthatósági idejének lejártakor annak tulajdonosa vagy forgalomba hozója.
Kizáró okok: képviselet/meghatalmazás lehetséges
Milyen adatokat kell megadni?
A bejelentésnek tartalmaznia kell a) a bejelentő nevét és telephelyét, b) a lejárt takarmány tárolási helyét, c) a lejárt takarmány nevét és tömegét (mennyiségét), d) a lejárt takarmány előállításának idejét, helyét vagy a jelölésért felelős személy nevét, címét, e) a lejárt takarmány minimális eltarthatósági idejének lejárati időpontját.
Milyen iratok szükségesek?
Az igazgatás szolgáltatási díj befizetését igazoló dokumentum.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Igazgatás szolg díj:A lejárt etethetőségi, felhasználhatósági, illetve minőség-megőrzési idejű takarmány forgalomba hozatalára, valamint a minőségében károsult takarmány felhasználására engedély kiadása: 20 000,- Ft
Hol intézhetem el?
Járási Hivatal
Ügyintézés határideje
A rendelkezésére álló adatok, a helyszíni szemle tapasztalatai, illetve a szükséges vizsgálatok alapján a járási hivatal a lejárt takarmány felhasználhatóságáról a bejelentés időpontjától számított tizenöt napon belül - amennyiben laboratóriumi vizsgálat is szükséges, harminc napon belül - dönt.
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: A határozat megfellebbezhető.
Jogorvoslati lehetőség részletei: megyei kormányhivatal
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): Járási Hivatal
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): 15 nap
A benyújtási határidő: Az első fokú közigazgatási határozat elleni fellebbezés illetéke a fellebbezéssel érintett vagy vitatott összeg minden megkezdett 10 000 forintja után 400 forint, de legalább 5000 forint, legfeljebb 500 000 forint. Ha a fellebbezés tárgyának értéke pénzben nem állapítható meg, úgy a jogorvoslati eljárás díja 10 000 forint
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
1./ Mely esetekben nem lehet lejárt etethetőségi takarmányt felhasználni állatok etetésére? A járási állategészségügyi hivatal elrendeli a takarmány ártalmatlanítását laboratóriumi vizsgálat nélkül, ha a helyszíni szemle során megállapítja, hogy a takarmányban olyan helyrehozhatatlan károsodás keletkezett, amelynek következtében az takarmányozási célra nem használható fel. Láthatóan romlott, avas, bűzös, penészes, szín szag küllembeli elváltozások. 2./ Mely esetekben lehet lejárt etethetőségi takarmányt felhasználni állatok etetésére? Az ellenőrzés alá vont létesítmény írásos kérelme alapján a további felhasználhatóság, illetve a minőség romlásának megállapítására hatósági mintavétel mellett laboratóriumi vizsgálat rendelhető el, amennyiben az előzőekben említett és nyilvánvaló minőségkárosodás nem állapítható meg egyértelműen.
Laboratóriumi vizsgálat nélkül etetésre alkalmasnak nyilvánítható, amennyiben a csomagolás ép, sértetlen, és csak néhány nappal haladta túl a takarmány az etethetőségi időt, nem nagy értékű (pl: tenyész) állatok takarmányozására szánják, nem tipikusan csecsemők, gyermekek, idős korúak által fogyasztott élelmiszer előállításához kerül felhasználásra a takarmányt fogyasztó állat.
3./ A takarmányt gyártónak vagy a forgalmazónak kell az eljárást kezdeményezni?
Mindkettő kezdeményezheti. A takarmány minimális eltarthatósági idejének lejártakor (a továbbiakban: lejárt takarmány) a tulajdonosa vagy forgalomba hozója takarmányozási célú felhasználás szándéka esetén köteles a lejárt takarmánytételt a járási állategészségügyi hivatalnak írásbeli nyilatkozatban bejelenteni.
Fontosabb fogalmak
Minimális eltarthatósági idő: a takarmány-előállító vállalkozás által a gyártás időpontja alapján számított időpont vagy időtartam, amely időpont eléréséig, illetve időtartam leteltéig az előállított takarmány a takarmány-előállító vállalkozás által előírt tárolási feltételek mellett megőrzi fizikai, kémiai, érzékszervi jellemzőit és kifogásmentes mikrobiológiai állapotát.
Vonatkozó jogszabályok
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 36. § (1) bekezdés c) pontja,A
földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről
szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm.
rendelet 14.§ (1) bekezdés, 23.§
(1) bekezdés a) pont, a takarmányok előállításának, forgalomba hozatalának és felhasználásának egyes szabályairól szóló 65/2012. (VII. 4.) VM rendelet 40.§, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei előtt kezdeményezett eljárásokban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak mértékéről, valamint az igazgatási szolgáltatási díj fizetésének szabályairól szóló 63/2012. (VII. 2.) VM rendelet 2.§ (2) bekezdés és 1., 2. melléklet, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 99. § (1) bekezdés, 102.§, az illetékekről szóló1990. évi XCIII. törvény 29. § (2) bekezdés
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.