Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Az kiterjedést mérő műszerek hitelesítésének célja annak elbírálása, hogy a mérőeszköz megfelel-e a vele szemben támasztott mérésügyi előírásoknak. A kötelező hitelesítésű mérőeszközök hitelesítése a hitelesítési előírásban és/vagy a hitelesítési engedélyben (típusvizsgálati tanúsítványban) meghatározott mérésügyi vizsgálatból és a hitelesítés tanúsításából áll. Az eljárás végén a hitelesítés tényét hitelesítési bizonyítvány vagy megfelelőségi tanúsítvány és a mérőeszközön elhelyezett jogszabályban szabályozott tanúsító valamint lezáró jelek tanúsítják.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A belföldi forgalomba hozatal előtt (első hitelesítés) a gyártó vagy belföldi forgalomba hozó, meghatározott időközönként (időszakos hitelesítés) a mérőeszköz tulajdonosa, illetve használója.
Kizáró okok: nemleges
Milyen adatokat kell megadni?
A kérelemnek tartalmaznia kell: - Az ügyfélnek és képviselőjének a nevét, lakcímét vagy székhelyét, az ügyfélnek a hatóság döntésére való kifejezett kérelmét, továbbá meg lehet adni az elektronikus levélcímet, a telefax számát vagy a telefonos elérhetőséget. - a hitelesítendő mérőeszközök megnevezését, típusjelét, mérési tartományát és darabszámát, - a hitelesítés helyét.
Milyen iratok szükségesek?
A mérésügyi hatóság az Európai Unióból származó mérőeszköz időszakos, valamint javítás utáni hitelesítési kérelme esetén felhívja az ügyfelet a mérőeszköz európai uniós tanúsításáról szóló okirata csatolására, ha azzal a hatóság nem rendelkezik.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Igazgatási szolgáltatási díj, díjrendelet szerint. A területileg illetékes mérésügyi és műszaki biztonság hatóság minden esetben számlát állít ki. A szolgáltatási díj adókörön kívüli, ezért ÁFA mentes.
A hatóság helyszínre való kiszállásának költsége eljárási költség és pótdíj köteles. Soronkívüliség esetén és munkaidőn túl a hitelesítési díj+50%, szabadnapon, munkaszüneti napon a hitelesítési díj+100% a pótdíj.
Hol intézhetem el?
Időszakos, vagy javítás utáni hitelesítés esetén a területileg illetékes Kormányhivatal Járási (fővárosi XII. kerületi) hivatala
Ügyintézés határideje
ügyintézési határidő 21 nap Soronkívüliség kérhető, de ez díjköteles.
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Az elutasító határozat ellen van.
Jogorvoslati lehetőség részletei: Budapest Főváros Kormányhivatala
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): Területileg illetékes Kormányhivatal Járási (fővárosi XII. kerületi) hivatala
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): a határozat közlésétől számított 15 nap
A benyújtási határidő: Az igazgatási szolgáltatási díj 10%-a, de legalább 1000.-Ft.
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
1. Hogy állapítható meg, hogy a kiterjedésmérő érvényes hitelesítéssel rendelkezik-e? - A kiadott hitelesítési bizonyítvány kiállítása óta két év nem telt el. 2. Meddig érvényes a hitelesítés? - A hitelesítési bizonyítványban megadott időpontig (két évig). 3. Minden kiterjedésmérőt hitelesíteni kell? - A típusvizsgált, a közérdekkel, a közegészségüggyel, a, a fogyasztóvédelemmel, az adók és vámok kivetésével, valamint a tisztességes kereskedelemmel kapcsolatosan mérési feladatokra használt kiterjedésmérőt igen. 4. Kell-e kiszállási díjat fizetnem? - Amennyiben a kérelmező a felszerelés és a hitelesítő szállítását nem tudja megoldani a hivatali gépjármű használat pótdíj köteles. 5. Kell-e hitelesítési bizonyítvánnyal rendelkeznem hiteles kiterjedésmérő? - Igen. A hitelesítési bizonyítvány díját az eljárási díj tartalmazza. 6. A mérési hibák meghatározásán kívül van-e egyéb vizsgálat? - Igen. A hitelesítési előírásban szabályozott egyéb vizsgálatok is elvégzésre kerülnek. 7. Mi az hogy joghatással járó mérés? - Joghatással jár a mérés, ha annak eredménye az állampolgárok és/vagy jogi személyek jogát vagy jogi érdekeit érinti. 8. Mi történik, ha nem felel meg a kiterjedésmérő a hitelesítési előírásnak? - Köteles a javíttatásról gondoskodni, majd egy újabb hitelesítési eljárás keretében hitelesíttetheti a mérleget. 9. Mikor kell megrendelnem az időszakos hitelesítést? - Legalább az érvényesség lejárata előtt 30 nappal.
Fontosabb fogalmak
Abszolút hiba: Az abszolút hiba a kiterjedésmérő által mutatott és az etalonnal mért érték különbsége. adattábla A kötelező feliratok helye a mérőeszközön Bélyegezhetőség A kiterjedésmérőn a típusvizsgálati tanúsítvány szerinti lezárási helyet kell biztosítani a hitelesítési és az átszabályozást (is) megakadályozó bélyegzésnek. Beszabályozás A kiterjedésmérő szabályozó alkatrészén végzett olyan tevékenység, mellyel elérhető, hogy a mérő hibája a megengedett legnagyobb hibán belül legyen. Etalon: Az etalon olyan mérőeszköz, amely a mennyiség mértékegységének reprodukálására és fenntartására szolgál, amelyről a mértékegység értéke átszármaztatható a mérőeszközre. Használati etalon mértékek vagy mérőeszközök ellenőrzésére rendszeresen használt etalon Hiba: A hiba a vizsgálandó kiterjedésmérő és az etalon által képviselt helyes értékének különbsége. Hibahatár Pontossági osztályától függő és hitelesítési előírásban szabályozott érték. Hitelesítés: etalonnal történő vizsgálat és tanúsítás Hitelesítési hibahatárok: A hitelesítési hibahatárok a hitelesítés során megengedett legnagyobb relatív hibák pozitív és negatív irányban. Hosszmérő berendezés A hosszúságmérő a mérendő termék adagolásával az elnyúló formájú anyagok (textilek, szalagok, kábelek) hosszúságát méri.
kötelező feliratok a gép megnevezése, a gyártó neve és címe, a gép típusa, a gyártási szám és év, a típusengedély száma az alkalmazást korlátozó utasítások (ha vannak ilyenek) Legnagyobb megengedett hiba (MPE) A hitelesítési előírás 7. fejezete szabályozza. Lezáró jel: Az a hatóság által elhelyezett jelzés (matrica, ólomzár) aminek épsége esetén a mérőeszköz mérési pontossága nem befolyásolható. megengedett hiba A hitelesítési előírásban szabályozott. Mértékegység méter (m) valamint annak tört részei pontossági osztály hosszúságmérők pontossági osztályba sorolása I; II; III Relatív hiba: A relatív hiba az abszolút hiba és az etalonnal mért érték viszonya. Szerkezeti előírások A szerkezeti előírások célja annak biztosítása, hogy a vízmérők hitelesítésük érvényességi ideje alatt – rendeltetésszerűen használva őket – a rájuk vonatkozó metrológiai követelményeket teljesítsék. Tanúsító jel: A mérőeszköz hitelességét igazoló hologramos matrica . Területmérő eszközök A területmérők szabálytalan formájú anyagok, pl. bőr területének meghatározására szolgálnak. Területmérő osztásértéke A mérőeszközt 1,0 dm2 osztásértékkel kell gyártani. Ezenkívül lehetővé kell tenni, hogy vizsgálati célból egy 0,1 dm2-es osztásérték is rendelkezésre álljon Többdimenzionális mérőeszközök A többdimenzionális mérőeszközök egy termék legkisebb burkoló paralelepidonja élhosszának (hossz, magasság, szélesség) meghatározására szolgálnak
V.5
Vonatkozó jogszabályok
A mérésügyről szóló 1991. évi XLV tv. 10. § A mérésügyről szóló 1991. évi XLV tv. 7. § (3) bekezdés 127/1991 Kormány rendelet 10.§ (4) bekezdés 127/1991 Kormány rendelet 9.§ (1) bekezdés 127/1991 Kormány rendelet 9.§., 10.§. 1991. évi XLV tv. 5. § (2) bekezdés 2004. évi CXL. törvény 102. § (1) bekezdés 2004. évi CXL. törvény 33.§. (1) bekezdés 2004. évi CXL. törvény 35.§. 2004. évi CXL. törvény 98. § (1) bekezdés 2004. évi CXL. törvény 99. § (1) bekezdés 365/2016. (XI. 29.) Korm. rendelet 12. § (1) bekezdés 78/1997. (XII. 30.) IKIM rendelet 9. §. 78/1997. (XII. 30.) IKIM rendelet 8.§. és Melléklete 43/2016. (XI. 23.) NGM rendelet A mérésügyről szóló 1991. évi XLV tv. 10.§. A mérésügyről szóló 1991. évi XLV tv. 127/1991 Kormány rendelet 6.§., 10§., és 2. melléklet 9. pont 43/2016. (XI. 23.) NGM rendelet
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.