Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Veszélyhelyzet esetén építési tevékenység tudomásulvétele iránti kérelem a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalról és a területi mérésügyi és műszaki biztonsági hatóságokról szóló 320/2010. (XII. 27.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdésében meghatározott egyes sajátos építményfajták esetében
Kódszám
MMBHA00101
Az ügy rövid leírása
Az építésügyi hatóság a veszélyhelyzet elhárítása érdekében vagy a kihirdetett veszélyhelyzet következtében végzett jogszerűtlen építési tevékenységgel megvalósult építmény, építményrész, építményszerkezet, építési tevékenység fennmaradását, az építmény, építményrész, építményszerkezet elbontását, veszélyes állapotú építmények, építményrészek, építményszerkezetek jogszerűtlen építési tevékenységgel történő halasztást nem tűrő veszélyelhárítása, vagy részleges elbontása esetén a megvalósult építmény, építményrész, építményszerkezet fennmaradását az építtető, vagy amennyiben az építtető személye nem ismert, a tulajdonos kérelmére építésügyi bírság kiszabásának mellőzésével hallgatással tudomásul veszi.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: az építtető, vagy amennyiben az építtető személye nem ismert, a tulajdonos
Kizáró okok:
Milyen adatokat kell megadni?
1. Az építtető megnevezése és elérhetősége. A költségviselő megnevezése, székhelye, adószáma, bankszámlaszáma. 2. A kérelemmel érintett építmény adatai: megnevezése, helye, rendeltetése, helyrajzi száma. 3. A bejelentés tárgyával összefüggésben korábban keletkezett hatósági döntések megnevezése, száma és kelte. 4. A kérelem tárgya és annak rövid leírása. 5. A korábban keletkezett engedély előírásaitól való esetleges eltérés. 6. A benyújtott mellékletek felsorolása. 7. Az építtető nyilatkozata arról, hogy rendelkezik építési jogosultsággal. 8. Keltezés, az építtető (cégszerű) aláírása.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
· A veszélyhelyzet esetén szükségessé váló építési tevékenység tudomásulvételi eljárása díjmentes.
Hol intézhetem el?
Az eljáró hatóságok és illetékességi területeik: (A fővárosi és megyei kormányhivatal műszaki biztonsági feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalok illetékességi területei) ________________________________________ Budapest Főváros Kormányhivatala XII. Kerületi Hivatala: Budapest főváros, Pest megye, valamint Ercsi város közigazgatási területéből a Százhalombattai Dunai Finomító területe ________________________________________ Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Debreceni Járási Hivatala: Hajdú-Bihar megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területe ________________________________________ Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Szolnoki Járási Hivatala: Jász-Nagykun-Szolnok megye területe ________________________________________ Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Győri Járási Hivatal: Győr-Moson-Sopron megye területe ________________________________________ Vas Megyei Kormányhivatal Szombathelyi Járási Hivatal: Vas megye területe ________________________________________ Zala Megyei Kormányhivatal Nagykanizsai Járási Hivatal: Zala megye területe ________________________________________ Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Miskolci Járási Hivatala: Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Heves megye, Nógrád megye területe ________________________________________ Baranya Megyei Kormányhivatal Pécsi Járási Hivatal: Baranya megye, Somogy megye, Tolna megye területe ________________________________________ Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Szegedi Járási Hivatal: Bács-Kiskun megye, Csongrád-Csanád megye, Békés megye területe ________________________________________ Fejér Megyei Kormányhivatal Székesfehérvári Járási Hivatala: Fejér megye - kivéve Ercsi város közigazgatási területéből a Százhalombattai Dunai Finomító területe -, valamint Veszprém megye, Komárom-Esztergom megye területe
Ügyintézés határideje
Az építésügyi hatóság az (1) bekezdés szerinti kérelemben az eljárás megindulásától számított nyolc napon belül az előírt feltételek fennállása esetén a) az elutasításról határozatban dönt, vagy b) a szabálytalanságot – bírság kiszabásának mellőzésével – hallgatással tudomásul veszi.
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Van lehetőség fellebbezésre
Jogorvoslati lehetőség részletei: Van lehetőség fellebbezésre
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): Budapest Főváros Kormányhivatal Metrológiai és Műszaki Felügyeleti Főosztály Műszaki Felügyeleti Osztály (BFKH-MMFF-MFO)
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): műszaki biztonsági feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalok
A benyújtási határidő: kézhezvételtől számított 15 napon belül
A fellebbezési illeték mértéke: 5 000 Forint
Fontosabb fogalmak
Sajátos építmény: a) a nyomástartó berendezések és rendszerek elhelyezését vagy védelmét közvetlenül szolgáló építmény (ideértve a közforgalmú autógáztöltő-állomásokat és az azok rendeltetésével szorosan összefüggő rendeltetésű építményeket), b) a közforgalmú üzemanyagtöltő-állomások műtárgyai az utak kivételével, c) a veszélyes folyadék- és olvadéktárolók elhelyezését vagy védelmét közvetlenül szolgáló építmény, d) a nyomástartó berendezésnek nem minősülő gáztárolók elhelyezését vagy védelmét közvetlenül szolgáló építmény, e) a külön jogszabályban meghatározott, 50 kVA-nál nagyobb névleges teljesítőképességű kiserőművet ellátó hőtermelési rendeltetésű berendezés védelmét vagy a 0,5 MW-nál nagyobb hőteljesítményű hőtermelési és hőszolgáltatási berendezés (ideérve a fűtőművet is) védelmét közvetlenül szolgáló építmény, f) a biogáz- és komposztálótelep technológiáinak elhelyezését vagy védelmét közvetlenül szolgáló építmény, az ipari, mezőgazdasági vagy szolgáltatási célú, megújuló energiaforrást átalakító, biogázt, biodízelt, bioetanolt előállító és tároló építmény, a villamosmű kivételével, g) az építménybe beépített terménytisztító vagy szárító, h) az épített üvegipari vagy fémipari kemence, i) építménynek minősülő helyhez kötött útépítő berendezés (aszfaltkeverő telep építményei), j) ipari és mezőgazdasági célú, földgázfogyasztó vagy propán-bután gázokat és ezek elegyeiből álló gázokat fogyasztó hőfejlesztő-hőhasznosító berendezés, az elhelyezését vagy védelmét közvetlenül szolgáló építménnyel együtt, k) a hőtávvezetéket tartó vagy magában foglaló építmény, beleértve a hőszolgáltatás nyomvonal jellegű építményeit is.
Kulcsszavak
sajátos építmény,használatbavételi engedély, próbaüzem, jogerő, építtető
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.