Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
A juhok elhullás , elveszés, házi vágás, illetve leöletés miatti kiesésének csoportos bejelentésére a 2713-as bizonylat szolgál. A bizonylaton egyszerre több állat kiesését lehet egyidejűleg bejelenteni. Az űrlapot a juh tenyészet állattartója tölti ki. Leöletés esetén a hatósági állatorvos aláírása is szükséges. A kitöltött bizonylatot az ENAR központba (1525 Bp. Pf.: 30.) kell beküldeni.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: juh tenyészet állattartója, a területileg illetékes juh instruktor/területi felelős, valamint a területileg illetékes hatósági állatorvos (csak leöletés bejelentése esetén)
Kizáró okok: Van lehetőség képviseletre, az ügyfél NEM csak személyesen járhat el, mivel törvény nem írja elő az ügyfél személyes eljárását.
Milyen adatokat kell megadni?
A 2713-as bizonylat kitöltési útmutató szerinti szabályos kitöltése az alábbiak szerint: Az űrlapon a kiemelten szedett rovatok kitöltése minden esetben kötelező. A bizonylat beérkezési dátuma a bizonylat számítógépes feldolgozásához szükséges, nem szabad kitölteni. 1. Tenyészet azonosítása A tenyészet kódja kitöltése kötelező. Annak a tenyészetnek a kódját kell beírni, ahol az állatok kiestek. A tartó/üzemeltető neve, tenyészet címe rovat kitöltése kötelező. 2. Kiesés A ENAR szám rovatban meg kell adni a kiesett állat jelölőeszközének ENAR számát. Kitöltése kötelező. A kiesés módját kell x-el bejelölni: elhullás, elveszés, házi vágás vagy leöletés. Csak egy mód jelölhető. A kiesés dátuma rovatot helyes dátumformátumban kell kitölteni. (év, hó, nap). Kitöltése kötelező. 3. Bejelentő tenyészet állattartójának aláírása Az aláírás dátuma rovatot helyes dátumformátumban kell kitölteni. (év, hó, nap). A bejelentő tenyészet állattartójának aláírása nem hiányozhat. A bizonylat csak az ő aláírásával érvényes. 4. Hatósági állatorvos azonosítója és aláírása Abban az esetben kell ezt a blokkot kitölteni, ha leöletést jelentenek be. A hatósági állatorvos azonosítója rovatba az ENAR rendszer által kiosztott azonosítót kell beírni. A hatósági állatorvos neve rovatot ellenőrzés céljából kell kitölteni. Az aláírás dátuma rovatot helyes dátumformátumban kell kitölteni (év, hó, nap) A hatósági állatorvos aláírása nem hiányozhat.
Milyen iratok szükségesek?
A kitöltött bizonylathoz nem kell további dokumentumokat csatolni.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
nincs
Hol intézhetem el?
NÉBIH (Állattenyésztési Igazgatóság)
Ügyintézés határideje
A kiesett állatok adatait a NÉBIH 10 napon belül rögzíti a központi adatbázisban.
Jogorvoslati lehetőség
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Kinek kell bejelentenie a kiesést: a tartónak, vagy az instruktornak/területi felelősnek?: Az állatok kiesését a tartónak kell bejelenteni. A kiesést - elsősorban az elveszést - az éves leltár felvételekor az instruktor/területi felelős a leltár adatok jelentésével együtt is be tudja jelenteni a központi adatbázisba, ebben az esetben a 2713-as bizonylatot nem kell kitölteni, alapbizonylatként a leltár jegyzőkönyv szolgál. Hogyan törölhetők ill. módosíthatók a tévesen bejelentett adatok? A kiesés adatait a 2714-es "juh és kecske kiesés egyedi bejelentő lap " c. nyomtatványon a "törlés" ill. a "módosítás" funkció kiválasztásával állatonként külön-külön lehet módosítani vagy törölni..
Fontosabb fogalmak
1. juh ENAR-szám: a juhfélék egyedének megjelölésére és azonosítására használt, az állattartó igénylése alapján a NÉBIH által kiadott szám; 2. juh instruktor/területi felelős: a Magyar Juhtenyésztők és Kecsketenyésztők Szövetsége (a továbbiakban: MJKSz) által meghatározott feladatok meghatározott működési területen történő ellátására megbízott természetes személy; 3. Kiesés: elhullás, elveszés, házi vágás vagy leöletés események. 4. Leltár: valamennyi juh tenyészetben évente egyszer a juh instruktor/területi felelős közreműködésével fülszám szerinti állatleltárt kell felvenni.
Vonatkozó jogszabályok
a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv. 40.§ (1) bekezdés, Az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvény 8. §, 16. § (a), (b) pont; A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalról szóló 22/2012.(II.29.) Korm. rendelet 1. §, 7. § , A tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007.(X.18.) FVM rendelet 4.§ (1) bekezdés, A juh- és kecskefélék egyedeinek Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeréről szóló 182/2009. (XII.30.) FVM rendelet 2.§ 10. pont, 12. § c) pont, 14. §, 19. § g) pont
Kulcsszavak
juh ENAR szám, továbbtartásra szánt állat, instruktor/területi felelős, kiesés bejelentő lap
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.