Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Határkirendeltségtől eltérő helyen történő növényegészségügyi ellenőrzés iránti kérelem
Kódszám
NOVTA00011
Az ügy rövid leírása
Nagy gyakoriságú vagy mennyiségű import áru esetén az importőr kérheti, hogy a szállítmányt a hatóság ne a határkirendeltségen, hanem a tagállam területén engedélyezett helyen történjen a vizsgálat. Az engedélyezett hely lehet az illetékes növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró járási hivatal telephelye, vagy ettől eltérő hely is.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: bármely importőr vagy gazdálkodó szervezet
Kizáró okok: Nincsen ilyen eltérés.
Milyen adatokat kell megadni?
A kérelemnek tartalmaznia kell: a) a kérelmező nyilatkozatát arra nézve, hogy az engedélyezett ellenőrzési helyként történő engedélyezés miért indokolt, a kérelem jogcímét, a behozatalra szánt termékek elnevezését, várható mennyiségét, b) a kérelemmel érintett hely adatait, továbbá 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapját, építési engedélyét (amennyiben ezzel rendelkezik), működési engedélyét, telepengedélyét és műszaki leírását, c) amennyiben a címzett a 2454/93/EGK rendelet 406. cikke alapján „engedélyezett címzett” és az engedélyezett ellenőrzési helynek szánt hely a 2454/93/EGK rendelet 497. cikk szerint engedélyköteles, úgy az erre vonatkozó adatokat, iratokat is.
Milyen iratok szükségesek?
• a kérelemmel érintett hely építési engedélyét (amennyiben ezzel rendelkezik), működési engedélyét, telepengedélyét és műszaki leírását, • amennyiben a címzett a 2454/93/EGK rendelet 406. cikke alapján „engedélyezett címzett” és az engedélyezett ellenőrzési helynek szánt hely a 2454/93/EGK rendelet 497. cikk szerint engedélyköteles, úgy az erre vonatkozó adatokat, iratokat is.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Az eljárás illeték- és díjmentes.
Hol intézhetem el?
a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró járási hivatal Növény és Talajvédelmi Osztálya
Ügyintézés határideje
A határozatot, az eljárást megszüntető végzést, a kérelemnek az eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz történő megérkezését követő naptól számított 21 napon belül kell meghozni és gondoskodni a döntés közléséről.
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: fellebbezésre van lehetőség
Jogorvoslati lehetőség részletei: A növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró járási hivatal által első fokon hozott döntés esetében másodfokon a Pest Megyei Kormányhivatal országos illetékességgel jár el.
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): Az illetékes növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró járási hivatal
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): A fellebbezést – ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik – a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül lehet előterjeszteni.
A benyújtási határidő: A fellebbezés illetéke 5000 forint.
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
-
Fontosabb fogalmak
Tranzit küldemény (szállítmány): az a küldemény, amelyet átszállítanak egy országon anélkül, hogy oda importálták volna, és amelyre növény-egészségügyi intézkedések alkalmazhatók. Engedélyezett címzett: Azoknak a személyeknek, akik anélkül kívánnak a telephelyükön vagy más meghatározott helyen közösségi árutovábbítási kísérőokmány – árutovábbítási/biztonsági kísérőokmány alá vont árukat fogadni, hogy a rendeltetési vámhivatalban bemutatnák az árukat és az árutovábbítási nyilatkozatokat, engedélyezett címzetti státust lehet adni.
Vonatkozó jogszabályok
• az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 33. § b); 37. § (2) bekezdés c) pont, 45. § (5) bekezdés
• a növényegészségügyi feladatok végrehajtásának részletes szabályairól szóló 7/2001. (I.17.) FVM rendelet 1. § 24. pont, 55. §, 55/A §, 55/B. §, 15. melléklet • a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 14. § (2) bekezdés, 18. § (3) bekezdés b) és c) pont; • a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 21. § (1) bekezdés c) pont, 33. § (1) bekezdés, 36. § (2) bekezdés, 71. § (1) bekezdés, 98. § (1) bekezdés, 99. § (1) bekezdés, 102. § (1) bekezdés, 116. § • az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 29. § (2) bekezdés • a Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló 2454/93/EGK Bizottsági rendelet 406. cikk
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.