Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Földműves nyilvántartásból papír alapú hiteles adatlap másolat kiadása iránti kérelem
Kódszám
FOLDH00077
Az ügy rövid leírása
A járási hivatal szolgáltathat a járási hivatal által vezetett földműves nyilvántartásból díjmentesen papír alapú hiteles adatlap másolatot. Az adatlapról 2 típusú másolat szolgáltatható: - teljes másolat (valamennyi fennálló és törölt bejegyzést tartalmazza) - szemle -másolat (valamennyi fennálló bejegyzést tartalmazza)
Az adatlap másolat nem tartalmazza a természetes személy földműves esetében a személyi azonosítót, a gazdálkodó szervezet mezőgazdasági termelőszervezet/újonnan alapított mezőgazdasági termelőszervezet esetében a statisztikai azonosítót, valamint cég esetében a cégjegyzékszámot és vezető tisztségviselő esetén annak személyi azonosítóját. Az adatlap-másolatot a következő szöveget tartalmazó záradékkal kell ellátni: „Az adatlap-másolat a megadott azonosító adatok alapján azonosított földművesnek/mezőgazdasági termelőszervezetnek/újonnan alapított mezőgazdasági termelőszervezetnek és a mezőgazdasági üzemközpontjának a kiadást megelőző napig a nyilvántartásba bejegyzett adatait tartalmazza”.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A földműves nyilvántartásból adatlap (teljes másolat, szemle másolat) szolgáltatható a nyilvántartásba bejegyzett földműves, mezőgazdasági termelőszervezet, újonnan alapított mezőgazdasági termelőszervezet kérelmére.
Kizáró okok:
Milyen adatokat kell megadni?
A kérelmező adatai: Adatlap másolat kiadása Ha természetes személy földműves a kérelmező: − természetes személyazonosító adatai (családi és utóneve, születési családi és utóneve, születési helye és ideje, anyja születési családi és utóneve), −állampolgársága, lakcíme, személyi azonosítója.
Ha mezőgazdasági termelőszervezet a kérelmező: − megnevezése, − székhelye (telephelye, fióktelepe), − statisztikai azonosítója, − cég esetében cégjegyzékszáma
A kérelmezett az adatlap-másolat típusa: a) az adatlap teljes másolata, b) az adatlap szemle-másolata.
A kérelmezett adatlap-másolatok száma.
A kérelmet a kérelmezőnek alá kell írnia.
Milyen iratok szükségesek?
Az adatlap-másolat kiadása iránti kérelmet nem kell formanyomtatványon benyújtani, és ahhoz nem kell okiratot csatolni.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
A földműves nyilvántartás számítógépes adatbázisából kiadott papír alapú adatlap másolat díj -és illetékmentes.
Hol intézhetem el?
járási (fővárosi kerületi) hivatal
Ügyintézés határideje
Kérelemre az adatlap másolat kiadása azonnal teljesíthető a járási hivataloknál.
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Az ügyfél az adatlap másolat kiadása iránti kérelmet elutasító elsőfokú határozat ellen fellebbezhet.
Jogorvoslati lehetőség részletei: Az ügyfél, vagy akire a döntés rendelkezést tartalmaz, az elsőfokú döntés ellen fellebbezéssel élhet.
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): Ügyfél az a természetes vagy jogi személy, egyéb szervezet, akinek (amelynek) jogát vagy jogos érdekét az ügy közvetlenül érinti, akire (amelyre) nézve a hatósági nyilvántartás adatot tartalmaz, vagy akit (amelyet) hatósági ellenőrzés alá vontak. Fellebbezni csak a megtámadott döntésre vonatkozóan, tartalmilag azzal közvetlenül összefüggő okból, illetve csak a döntésből közvetlenül adódó jog- vagy érdeksérelemre hivatkozva lehet.
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): A fellebbezést indokolni kell. A fellebbezésben csak olyan új tényre lehet hivatkozni, amelyről az elsőfokú eljárásban az ügyfélnek nem volt tudomása, vagy arra önhibáján kívül eső ok miatt nem hivatkozott.
A benyújtási határidő: A fellebbezést a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül az azt meghozó hatóságnál lehet előterjeszteni.
A fellebbezési illeték mértéke: A fellebbezésre jogosult a fellebbezési határidőn belül a fellebbezési jogáról lemondhat. A fellebbezési jogról történő lemondás nem vonható vissza, arra egyebekben a kérelemre vonatkozó szabályok az irányadóak.
Amit még érdemes tudni (GYIK)
1.) Lehetőség van-e betekintéssel élni a földműves nyilvántartásba? Válasz: Nincs lehetőség a földműves nyilvántartás számítógépes adatbázisába való helyszíni betekintésre, az abból való adatszolgáltatás csak adatlap másolat kiadásával teljesíthető. 2.) Lehetőség van-e a papír alapú adatlap másolatot a kormányablakban igényelni? Válasz: 2017. január 1-e óta a jogszabályi környezet adott, azonban az informatikai háttér még nem szabályozott. 3.) Lehetséges-e az adatlap másolat kiadása díjmentesen? Válasz: Igen, a földműves nyilvántartásból történő adatszolgáltatás díjmentes.
Fontosabb fogalmak
adatlap teljes másolata: (valamennyi fennálló és törölt bejegyzést tartalmazza) adatlap szemle-másolata: (valamennyi fennálló bejegyzést tartalmazza) Földműves nyilvántartás: a hivatal által a földművesekről, a mezőgazdasági termelőszervezetekről és az újonnan alapított mezőgazdasági termelőszervezeteknek minősülő vezetett nyilvántartás, mely a bejegyzett adatokra vonatkozóan - a természetes személyazonosító és lakcím-azonosító adatok, valamint a gazdálkodó szervezetek esetében az azonosító adatok kivételével - közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül.
földműves: Magyarországon nyilvántartásba vett belföldi természetes személy, illetve tagállami állampolgár, aki e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettséggel rendelkezik vagy ennek hiányában igazoltan legalább 3 éve a) mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet saját nevében és saját kockázatára folyamatosan Magyarországon folytat, és ebből igazoltan árbevétele származott, vagy az árbevétel azért maradt el, mert a megvalósult mező- vagy erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, vagy b) a legalább 25%-ban tulajdonában álló, Magyarországon bejegyzett mezőgazdasági termelőszervezet olyan tagjának minősül, aki mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve mező-, erdőgazdasági és az azokat kiegészítő tevékenységet személyes közreműködésként végzi;
mezőgazdasági termelőszervezet: a mezőgazdasági igazgatási szerv által e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott feltételek alapján nyilvántartásba vett, tagállami székhelyű jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, a) amelynek aa) alaptevékenysége olyan mező-, erdőgazdasági tevékenység, illetve kiegészítő tevékenység, amelyet a jogügyletet megelőzően legalább 3 éve folyamatosan folytat, ab) éves értékesítése nettó árbevételének több mint a fele a mező-, erdőgazdasági tevékenységből, illetve a kiegészítő tevékenységből származik, és ac) legalább egy vezető tisztségviselője, vagy a cégvezetője a mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve a kiegészítő tevékenységet a szervezetben fennálló tagsági viszonyához kapcsolódóan gyakorolja, és e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettséggel, vagy a mezőgazdasági igazgatási szerv által igazolt legalább 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik, vagy b) amely újonnan alapított mezőgazdasági termelőszervezetnek minősül;
mezőgazdasági üzemközpont: a földműves vagy mezőgazdasági termelőszervezet tulajdonában, illetve használatában álló, a mező- és erdőgazdasági tevékenység vagy a mező- és erdőgazdasági tevékenység és a kiegészítő tevékenység célját szolgáló gazdasági, lakó, illetve iroda épülettel beépített ingatlan vagy a tanya, amely a gazdálkodás végzésének vagy megszervezésének a mezőgazdasági igazgatási szervnél bejelentett helyéül szolgál;
újonnan alapított mezőgazdasági termelőszervezet: Magyarországon nyilvántartásba vett tagállami székhelyű jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet a) amelynek alaptevékenysége a mező-, erdőgazdasági tevékenység, illetve kiegészítő tevékenység, b) amely nem rendelkezik az Európai Unió tagállamában, az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államban, valamint a nemzetközi szerződés alapján velük egy tekintet alá eső államban fekvő föld felett használati joggal, c) amelynek legalább egy vezető tisztségviselője, vagy a cégvezetője a mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet a szervezetben fennálló tagsági viszonyához kapcsolódóan gyakorolja és e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettséggel, vagy a mezőgazdasági igazgatási szerv által igazolt legalább 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik, és d) a szervezet nem különválással, kiválással, szervezeti formaváltással, egyéb jogutódlás folytán keletkezett.
Vonatkozó jogszabályok
a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény 100. § (1), (2), (3), (4a), (5), (7) bekezdés a földművesekről, a mezőgazdasági termelőszervezetekről, valamint a mezőgazdasági üzemközpontokról vezetett nyilvántartás részletes szabályairól szóló 38/2014. (II. 24.) Korm. rendelet 20. §, a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 43. § (1) bekezdés, 1. melléklet, az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény, a kormányablakokban történő adatszolgáltatásnál: a kormányablakokról szóló 515/2013. (XII.30.) Korm. rendelet 1. melléklet 53. pont
Kulcsszavak
Adatlap teljes másolata, adatlap részleges másolata, földműves, kérelmező
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.