Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Víziközműbe való önálló bekötés esetén a szennyvíz előtisztító berendezés telepítéséhez elvi vízjogi engedély kiadása iránti kérelem
Kódszám
OKTVF00022
Az ügy rövid leírása
A vízügyi hatóság engedélyezi a víziközműbe való önálló bekötés esetén a szennyvíz előtisztító berendezés tervezését. Amennyiben a szennyvíz előtisztító berendezés építőipari műszaki engedéllyel (ÉME), vagy CE megfelelőségi jelöléssel rendelkezik, akkor a szennyvíz előtisztító berendezés telepítése nem vízjogi engedély köteles.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: építtető, tulajdonos, vagyonkezelő, az előbbiek megbízásából a tervező is kérheti
Kizáró okok: lehetőség van képviseletre, meghatalmazásra
Milyen adatokat kell megadni?
ügyfél és képviselője neve, lakcíme/székhelye
Milyen iratok szükségesek?
Víziközműbe való önálló bekötés esetén a szennyvíz előtisztító berendezés telepítéséhez elvi vízjogi engedély kiadása iránti kérelem – csatolandó dokumentumok köre
Az elvi vízjogi engedély iránti kérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia: 1) a tervezett műszaki megoldásnak ismertetését, 2) a megbízás alapján eljáró tervező esetén, a megbízás másolatát vagy az arról szóló igazolást.
Az elvi vízjogi engedély iránti kérelem tartalma: A tervbe vett műszaki megoldás ismertetése 1. általában tartalmazza: a) a vízgazdálkodási igények és a kielégítésükre tervbe vett vízimunka vízhasználatát vagy vízilétesítmény célját, valamint a megvalósítás választott műszaki megoldását, b) a megvalósítás tervezett időtartamát, illetőleg annak ütemezését, c) az esetleg már lefolytatott előzetes vizsgálatok (így például talajmechanikai, talajtani, szakvélemény, talajvízjárás-vizsgálat, előzetes környezeti tanulmány, az igénybe vett vízkészlet mennyiségi és minőségi paramétereinek értékelése) eredményét, d) a vízgazdálkodási cél és a tervezett műszaki megoldás megítélése szempontjából jelentős egyéb körülményeket, e) a vízgazdálkodási cél megvalósításával érintett térség 1:1000—1:5000, illetőleg a szükséges áttekintést nyújtó egyéb méretarányú helyszínrajzát, amely feltünteti ea) a tervezett vízilétesítmények — vízgazdálkodási szempontból érintett — hatásterületét és annak határát, eb) a műszaki hatásterületen elhelyezkedő vizeket, jelentősebb vízhasználatokat, illetőleg vízilétesítményeket és egyéb, a tervezett vízgazdálkodási cél megvalósítása szempontjából érintett létesítményeket, ec) a tervezett vízimunka vagy vízilétesítmény helyét és elrendezését, ed) a tervezett létesítményeknek az érintett és külön jogszabály szerint meghatározható területfelhasználási kategóriákba, terület- és településrendezési tervbe történő beilleszkedését (így például a bel- és külterület, nyomvonalas létesítmények szükséges részletességű feltüntetésével).
2. részleteiben tartalmazza az alábbi vízgazdálkodási céloktól függően az 1. pontban foglaltakon felül: b) a szennyvízelvezetés esetén ba) a keletkező szennyvizek mennyiségét és minőségét, bb) a szennyvíz elhelyezésének módját, lehetőségeit, a befogadó megjelölésével, bd) a szennyvíziszap keletkezésének, illetőleg elhelyezésének módját, be) az 1. pontban meghatározott méretarányú helyszínrajzot, amelyen fel kell tüntetni a szennyvíz keletkezésének helyét, továbbá a szennyvíztisztító (kezelő) művek általános elrendezését, valamint a szennyvíz befogadóját és a bebocsátás helyét.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Az eljárás igazgatási szolgáltatási díjköteles. A díjat műszaki megoldásonként kell megfizetni, melynek mértéke 60 000 forint. A díjat átutalási megbízással, vagy készpénz-átutalási megbízással (csekken) postai úton kell megfizetni.Az eljáró hatóságok számlaszámait a jogszabály rögzíti. A szakhatósági eljárásokra tekintettel további eljárási költségekkel kell számolni.
Hol intézhetem el?
illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság
Ügyintézés határideje
A döntést a kérelem megérkezését követő naptól számított 45 napon belül kell meghozni.
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Igen. Van lehetőség fellebbezésre.
Jogorvoslati lehetőség részletei: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (1149 Budapest, Mogyoródi út 43.)
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): területileg illetékes vízügyi hatóság
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): döntés közlésétől számított 15 nap
A benyújtási határidő: Az igazgatási szolgáltatási díjtétel 50 %-a.
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Ki lehet az elvi vízjogi engedély engedélyese? - Építtető, tulajdonos, vagyonkezelő, az előbbiek megbízásából a tervező . Hány évig hatályos az elvi vízjogi engedély, és meghosszabítható-e? - Az elvi vízjogi engedély az abban meghatározott vízimunka vagy vízilétesítmény vízjogi létesítési engedélyének jogerőre emelkedéséig, de legfeljebb az elvi vízjogi engedély jogerőre emelkedésétől számított 2 évig hatályos, amely egy esetben, legfeljebb egy évvel meghosszabbítható, ha a kiadásának alapjául szolgáló körülmények (feltételek) változatlanok. Mi minősül szennyvíz előtisztító berendezésnek? - a szennyvízelvezető mű káros szennyezésének megelőzését szolgáló műtárgy (vízilétesítmény), amely a szennyvíz bebocsátás előtti tisztítását biztosítja. Mit jelent az ÉME engedély, CE megfelelőség? - Építőipari műszaki engedély (ÉME): Magyarországon kijelölt jóváhagyó szervezet által - más jóváhagyott műszaki specifikáció hiányában - kiadott műszaki specifikáció, amely tartalmazza a termékre vonatkozó műszaki követelményeket és alkalmazási feltételeket, beleértve a szállításra, tárolásra, beépítésre, üzemeltetésre és az alkalmazható műszaki megoldásra, eljárásra, technológiára vonatkozó követelményeket, továbbá azok vizsgálati, megfelelőség igazolási módozatait is. megfelelőség igazolás: olyan vizsgálatokon alapuló dokumentum, amely igazolja, hogy a termék, illetve műszaki megoldás megfelel a rá vonatkozó műszaki specifikációkban foglalt követelményeket. építési termékre CE megfelelőségi jelölés csak akkor helyezhető el, ha a megfelelőség igazolása honosított harmonizált szabvány vagy európai műszaki engedély alapján történt és a termék megfelel valamennyi rá vonatkozó jogszabályban meghatározott alapvető követelménynek.
Fontosabb fogalmak
szennyvíz előtisztító (előkezelő) berendezés: a szennyvízelvezető mű káros szennyezésének megelőzését szolgáló műtárgy (vízilétesítmény), amely a szennyvíz bebocsátás előtti tisztítását biztosítja. Építőipari műszaki engedély (ÉME): Magyarországon kijelölt jóváhagyó szervezet által - más jóváhagyott műszaki specifikáció hiányában - kiadott műszaki specifikáció, amely tartalmazza a termékre vonatkozó műszaki követelményeket és alkalmazási feltételeket, beleértve a szállításra, tárolásra, beépítésre, üzemeltetésre és az alkalmazható műszaki megoldásra, eljárásra, technológiára vonatkozó követelményeket, továbbá azok vizsgálati, megfelelőség igazolási módozatait is. megfelelőség igazolás: olyan vizsgálatokon alapuló dokumentum, amely igazolja, hogy a termék, illetve műszaki megoldás megfelel a rá vonatkozó műszaki specifikációkban foglalt követelményeket.
Vonatkozó jogszabályok
a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény
a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet
A vízügyi igazgatási és a vízügyi, valamint a vízvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 223/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet
a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges kérelemről és mellékleteiről szóló 18/1996. (VI. 13.) KHVM rendelet
a vízügyi és vízügyi hatósági eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 13/2015. (III.31.) BM rendelet
a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény
a vízügyi igazgatási szervezet vízgazdálkodási nyilvántartásáról szóló 23/1998. (XI. 6.) KHVM rendelet 2. § (3) bekezdés
Kulcsszavak
szennyvíz előtisztító (előkezelő) berendezés, építőipari műszaki engedély (ÉME), CE minősítés
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.