Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Jármű forgalomból történő végleges kivonása iránti kérelem
Kódszám
OKMIR00072
Az ügy rövid leírása
A jármű forgalomból történő végleges kivonása a tulajdonos kérelme alapján a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló miniszteri rendeletben meghatározott M1, N1 kategóriájú, valamint a motoros triciklinek nem minősülő háromkerekű gépjármű esetében bontási átvételi igazolás alapján; egyéb jármű esetében, ha annak ismételt belföldi forgalomba helyezési szándéka nem áll fenn.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A jármű tulajdonosa, közterület-felügyelet
Kizáró okok: Képviselet lehetséges
Milyen adatokat kell megadni?
A kérelem benyújtásakor be kell mutatni: A külön jogszabályban meghatározott M1, N1 kategóriájú, valamint a motoros triciklinek nem minősülő háromkerekű gépjármű végleges forgalomból történő kivonása esetén: - az ügyfél-azonosító okmányt - és az igazgatási szolgáltatási díj befizetéséről szóló igazolást. Egyéb jármű esetében, ha annak ismételt belföldi forgalomba helyezési szándéka nem áll fenn: - a jármű forgalmi engedélyét, - a jármű törzskönyvét, ha az kiadásra került, - az igazgatási szolgáltatási díj befizetéséről szóló igazolást, - az ügyfél-azonosító okmányt.
Milyen iratok szükségesek?
A kérelem benyújtásakor be kell csatolni: A külön jogszabályban meghatározott M1, N1 kategóriájú, valamint a motoros triciklinek nem minősülő háromkerekű gépjármű végleges forgalomból történő kivonása esetén: - a bontási átvételi igazolást, - a rendszámtáblát, - a jármű törzskönyvét ha az kiadásra került, - a jármű forgalmi engedélyét. Egyéb jármű esetében, ha annak ismételt belföldi forgalomba helyezési szándéka nem áll fenn: a rendszámtáblát, ebben az esetben a forgalmi engedély és a törzskönyv érvénytelenítve visszaadásra kerül a kérelmező részére.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
A jármű forgalomból történő végleges kivonása esetén fizetendő igazgatási szolgáltatási díj: 2300 Ft Megfizetés módja: az eljárás megindítását megelőzően készpénzátutalási megbízás útján, vagy amennyiben erre lehetőség van, az eljárás megindításával egyidejűleg bankkártyával vagy házipénztárba készpénzzel.
Hol intézhetem el?
A fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatala
Ügyintézés határideje
Általános ügyintézési határidő 21 nap, de ha a kérelem hiánytalanul kerül benyújtásra,ügyfél által benyújtott kérelem alapján a járművet forgalomból kivonja a hatóság, ennek tényét a járműnyilvántartásba bejegyzi (sommás eljárásban azonnal, de legfeljebb 8 napon belül) megtörténik. 8 napon túl függő hatályú döntés.
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Van
Jogorvoslati lehetőség részletei: A fővárosi és megyei kormányhivatal
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): A fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatala
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): A jogszabálysértő vagy hibás adat bejegyzésének ügyfél tudomására jutásától számított 15 nap; határozathozatal esetén a döntés közlésétől 15 nap
A benyújtási határidő: a határozat elleni fellebbezés illetéke 5000 forint.
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Milyen bontóknál lehet leadni a járművet? - A közlekedési hatóság által nyilvántartásba vett bontóinál érdemes leadni a járművet. A nyilvántartásba vett bontók a közlekedési hatóság honlapjának regisztrált bontók jegyzéke címszó alatt megtalálhatók. A jármű forgalomból történő végleges kivonásához el kell fogadni a más EGT-államban kiállított bontási átvételi igazolást is, amennyiben az megfelel az elhasználódott járművekről szóló 2000/53/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 5. cikkének (3) bekezdése szerint kiadott bontási igazolások minimumkövetelményeiről szóló, 2002. február 19-i 2002/151/EK bizottsági határozatnak.
Fontosabb fogalmak
Bontási átvételi igazolás: Az autó bontó a hulladékká vált gépjármű visszavételét az átvett gépjármű tulajdonosának a „Bontási átvételi igazolás" kiállításával igazolja. M1 kategóriájú jármű: személygépkocsi. N1 kategóriájú jármű: 3.500 kg össztömeget meg nem haladó tehergépkocsi
Vonatkozó jogszabályok
A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 2. §, 4. § (1) bekezdés, 9. §, 16-21. §; A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. 21. (5) bekezdés, 29. § (1b) bekezdés, 33. §, 82. §, 86. § (4) bekezdés, 71/A. §, 98. § (1) bekezdés, 99. § (1) bekezdés, 102. § (1) bekezdés, 116. §; A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 15. § (3a) bekezdés; A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII.28.) Korm. rendelet 1. §. (1) bekezdés, 110. § (1)-(6) bekezdés; A közúti közlekedési igazgatási hatósági eljárások díjairól szóló 29/2004. (VI. 16.) BM rendelet 2-3. §, 1. számú melléklet 2. f.) pont az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 29. § (2) és (4) bekezdés
Kulcsszavak
végleges kivonás, bontási átvételi igazolás, M1 kategóriájú jármű; N1 kategóriájú jármű; motoros triciklinek nem minősülő háromkerekű gépjármű
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.