Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Személygépkocsis személyszállító szolgáltatás engedélyezése iránti kérelem
Kódszám
KOZLF00003
Az ügy rövid leírása
Személygépkocsis személyszállító szolgáltatás kizárólag szálláshely-hasznosítási, idegenforgalmi, turisztikai, sport, kulturális, oktatási, vasúti, vízi, légi utasszállítási tevékenységhez kapcsolódó személyszállítás végzésére, továbbá rendezvények szervezésére jogosult vállalkozás keretében, a közlekedési hatóság engedélyével (a továbbiakban: személygépkocsis személyszállító engedély) végezhető. A személygépkocsis személyszállító engedély taxigépkocsira nem adható ki és az személytaxi-szolgáltatás végzésére nem jogosít. A személygépkocsis személyszállító engedélyt a közlekedési hatóság - a személygépkocsival díj ellenében végzett közúti személyszállításról szóló 176/2015. (VII. 7.) Korm. rendeletben meghatározott feltételek teljesítése esetén - kérelemre, a vállalkozás nevére, a gépkocsik dbszámára adja ki, az engedély kivonatokat konkrét rendszámra adják ki.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: Vállalkozások (gazdálkodó szervezetek)
Kizáró okok:
Milyen adatokat kell megadni?
Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező és képvselője nevét, lakcímét vagy székhelyét, az ügyfélnek a hatóság döntésére való kifejezett kérelmét, a szakmai vezető természetes személyazonosító adatai, az üzemeltetni kívánt járművek megjelölését, rendszám szerint. Igazolni kell a személyes megbízhatóságot; a szakmai alkalmasságot; a megfelelő pénzügyi teljesítőképességet; továbbá azt, hogy rendelkezik a vállalkozás olyan személygépkocsival, amelyet a közlekedési hatóság – külön jogszabály alapján – személygépkocsis személyszállító szolgáltatás végzésére alkalmasnak minősített és ezt igazolólappal tanúsítja. A személyes megbízhatóságot és a szakmai alkalmasságot a szakmai vezetőnek kell teljesítenie.
Milyen iratok szükségesek?
Személytaxis és személygépkocsis személyszállító vállalkozói szakismeretek eredményes elsajátítását tanúsító vizsgabizonyítvány; köztartozásmentes adózónak minősülést igazoló 30 napnál nem régebben kiállított közokirat; járművenként a szállítható utasok száma alapján 50 ezer Ft összegű, elkülönítetten kezelt vagyoni biztosíték, ennek megfelelő - pénzügyi intézmény által nyújtott - garancia vagy erre felelősségbiztosítás igazolás; erkölcsi bizonyítvány; ha szakmai vezető alkalmazott munkaszerződés, forgalmi engedély. Személygépkocsis személyszállító szolgáltatás kizárólag szálláshely-hasznosítási, idegenforgalmi, turisztikai, sport, kulturális, oktatási, vasúti, vízi, légi utasszállítási tevékenységhez kapcsolódó személyszállítás végzésére, továbbá rendezvények szervezésére jogosult vállalkozás keretében végezhető - ezt vállalkozói igazolvánnyal, vagy egyéni vállalkozói nyilvántartási számmal, társasági szerződéssel, alapító okirattal kell igazolni. Amennyiben ez utóbbi dokumentumokat nem csatolja a kérelmező, és a jogi személy létrejötte nyilvántartásba vételhez kötött, a közlekedési hatóság – az ügy elbírálásához szükséges adatok szolgáltatása iránt – megkeresi a nyilvántartást vezető szervet.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Igazgatási szolgáltatási díj: Engedély: 5.591 Ft, engedély kivonat: 3 400 Ft Eljárási díj megfizetésének módja: készpénzben a helyszíni pénztárban.
Hol intézhetem el?
A megyeszékhely szerinti járási hivatalok, közlekedési hatósági ügyekért felelős szervezeti egysége. Pest megyében a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatalának, Budapest fővárosban Budapest Főváros Kormányhivatala III. Kerületi Hivatalának közlekedési hatósági ügyekért felelős szervezeti egysége.
Ügyintézés határideje
21 nap
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: IGEN
Jogorvoslati lehetőség részletei: Illetékes megyei Kormányhivatal
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv): Illetékes megyei Kormányhivatal
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): a döntés közlésétől számított 15 nap
A benyújtási határidő: A fellebbezés díja azonos az első fokú eljárás díjával.
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Mi az a vagyoni biztosíték? A szállítható utasok száma alapján megállapított vagyoni biztosítékról szóló igazolás, vagy ennek megfelelő felelősségbiztosításról szóló igazolás. Hol tudom beszerezni a vagyoni biztosítékrólszóló igazolást? A pénzügyi intézetek és egyes biztosító társaságok adhatják ki.
Fontosabb fogalmak
Vagyoni biztosíték: a szállítható utasok száma alapján megállapított vagyoni biztosítékról szóló igazolás, vagy ennek megfelelő felelősségbiztosításról szóló igazolás. Kiadhatja: pénzügyi intézetek, biztosító társaságok
Vonatkozó jogszabályok
a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 19. § (1a) és (4) bekezdés, (6)-(7) bekezdés ;
a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 394. §; a közlekedési igazgatási feladatokkal összefüggő hatósági feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 382/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 4. § (4) bekezdés 8. pont a személygépkocsival díj ellenében végzett közúti személyszállításról szóló 176/2015. (VII. 7.) Korm. rendelet; a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 21. § (1) bekezdés a) és c) pont, 33. § (1) bekezdés, 35. § (1) bekezdés, 40. § (1) bekezdés, 98. § (1) bekezdés, 99. § (1) bekezdés, 102. § (1) bekezdés, 116. §, a személygépkocsival végzett személyszállítási szolgáltatások engedélyezése eljárásaihoz kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjakról szóló 9/2000. (X.30.) KöViM rendelet 1. § (2) bekezdés a) és g) pont, 2. § (1) bekezdés, 3. § (1)-(2) bekezdés
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.