Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Lassú járművek és pótkocsijaik forgalomba helyezés előtti és időszakos vizsgálata elvégzésére irányuló kérelem
Kódszám
KOZLF00024
Az ügy rövid leírása
A vizsgáló állomáson forgalomba helyezés előtti vizsgálat céljából be kell mutatni - a kerti traktor kivételével - azt a lassú járművet, amely közúton személy- vagy teherszállítást végez, pótkocsit vontat, továbbá a lassú jármű teherszállító pótkocsiját. Forgalomba helyezés előtti vizsgálat céljából bemutatható továbbá az olyan egyéb lassú jármű, valamint az önjáró munkagép és mezőgazdasági erőgép is, amelyet az üzemben tartója lassú járműként forgalomba kíván helyezni, vagy a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló miniszteri rendeletben meghatározott M betűjelű rendszámtáblával ellátva ideiglenesen forgalomban kíván tartani.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: Jármű tulajdonosa vagy üzemben tartója
Kizáró okok:
Milyen adatokat kell megadni?
Általános, sorozat, illetőleg egyedi forgalomba helyezési engedély számát, továbbá a kérelmező vagy a meghatalmazott nevét, lakcímét, vagy székhelyét, a hatóság döntésére irányuló kifejezett kérelmét.
Milyen iratok szükségesek?
Általános, sorozat, illetőleg egyedi forgalomba helyezési engedély. A jármű jogszerű birtoklását igazoló okmányok (adásvételi szerződés, számla, vámokmány, jármű kísérőlap, COC bizonylat vagy megfelelőségi nyilatkozat).
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Igazgatási szolgáltatási díj: 4. A forgalomba helyezés előtti és az időszakos vizsgálat díja (alapdíj) 4.6. Lassú jármű, ezek pótkocsijai 7.760,-Ft. 5. Az egyes közúti járműveken elvégzett vizsgálatok további díjai a 4. pontban meghatározott díjon felül (feltételes összeg) 5.2. Áru- és személyszállításra nem alkalmas különleges felépítményű jármű vizsgálata 1.700,-Ft. 5.4. Közúti gépjármű közforgalmú személyszállításra való alkalmassága megállapítása 950,-Ft. 5.6. Alvázszám (jármű azonosítási jelzés) hatósági beütés díja 4.000,-Ft. 5.7. Az engedélyezett átalakítást követő első időszakos vizsgálat díja 4.600,-Ft. 5.8. Összkerék hajtású jármű vizsgálatának díja 4.100,-Ft. 5.9. Kettőnél több tengelyes jármű vizsgálatának díja 5.900,-Ft. Eljárási díj megfizetésének módja: az eljárás megkezdése előtt igazoltan, bankszámlák közötti átutalással vagy készpénzben a helyszíni pénztárban.
Hol intézhetem el?
a megyei illetékességgel eljáró járási
hivatal, Pest megyében a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal,
Budapest fővárosban BudapestFőváros
Kormányhivatalának III. Kerületi Hivatala
Ügyintézés határideje
21 nap
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: IGEN, van fellebbezés
Jogorvoslati lehetőség részletei: a fővárosi és megyei kormányhivatal
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv):
a megyei illetékességgel eljáró járási
hivatal, Pest megyében a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal,
Budapest fővárosban Budapest Főváros
Kormányhivatalának III. Kerületi Hivatala
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): a döntés közlésétől számított 15 nap
A benyújtási határidő: A fellebbezés díja azonos az első fokú eljárás díjával.
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
Milyen okmányok kellenek a forgalomba helyezés előtti műszaki vizsgához? A jármű tulajdon- vagy üzembentartói jogát igazoló okmány, forgalomba helyezési engedély (amennyiben az engedélyezés nem egy eljárásban történik), meghatalmazás, amennyiben az ügyfél nem személyesen jár el. Ha a jármű alkalmatlan mínősítést kap a műszaki vizsgálat során, akkor az új vizsgálat alkalmával a díjat újra be kell fizetni? Igen. Ki állíthatja a járművet műszaki vizsgálatra? Tulajdonos, üzembentartó, vagy ezen személyek meghatalmazottja. Kérhető a műszaki érvényesség ideiglenes meghosszabbítása? Nem, de ha az időszakos vizsgálatot a forgalmi engedély (igazolólap) érvényességi határidején belül kérték, de a vizsgálatot az érvényességi határidő lejárta utáni időpontra tűzték ki, a vizsganapról szóló értesítés a forgalmi engedély (igazolólap) érvényességét a közölt vizsgaidőpontig meghosszabbítja. Ha az időszakos vizsgálatot a forgalmi engedély (Igazolólap) érvényességi határidejének lejárta után kérték, az értesítés a vizsgahelyre történő közlekedéshez egy alkalomra szóló forgalmi engedélyt (igazolólapot) helyettesít.
Fontosabb fogalmak
Forgalomba helyezés: a jármű első hazai forgalomba helyezése, amely a magyar hatósági engedély és jelzés kiadásával, valamint a jármű nyilvántartásba vételével valósul meg; Gyártási év: a jármű forgalomba helyezése során a közlekedési hatóság, illetőleg a forgalmazó által az alvázszám alapján meghatározott naptári év, amely a jármű gyártási időpontjára utal. Az alvázszám alapján megállapítható gyártási évet megelőzően használatba vett jármű esetében a használatbavétel naptári éve tekintendő gyártási évnek; Első használatba vétel: a jármű – hazai vagy külföldi – első forgalomba helyezésének időpontja, illetőleg amennyiben ez nem állapítható meg, a gyártási év utolsó napja; Forgalomba helyezés előtti vizsgálat: a forgalomba nem helyezett jármű műszaki közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi megfelelőségének ellenőrzése, amely egy eljárás keretében történik; Időszakos vizsgálat: a forgalomba helyezett jármű műszaki közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi megfelelőségének ellenőrzése, amely egy eljárás keretében történik; Lassú jármű: olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt és sík úton önerejéből 25 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes.
Vonatkozó jogszabályok
1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről 22. § (3) bekezdés,23. § (3) bekezdés, 24. § (2) bekezdés;
a közlekedési igazgatási feladatokkal
összefüggő hatósági feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló
382/2016.(XII. 2.) Korm. rendelet 4. § (4) bekezdés 1.pont; a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 2. § (4) bekezdés a), b), c), h) és i) pont, 10. §, 12. § és 13. §, 17. §, 5. sz. melléklet; a közúti járművek forgalomba helyezésével és forgalomban tartásával, környezetvédelmi felülvizsgálatával és ellenőrzésével, továbbá a gépjárműfenntartó tevékenységgel kapcsolatos egyes közlekedési hatósági eljárások díjáról szóló 91/2004. (VI. 29.) GKM rendelet 1. § (1) bekezdés a) pontja, (2) bekezdés, 2. § (1) bekezdés, 1. számú melléklet I. fejezet 4. és 5. pont; a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet 1. sz. Függelék II. fejezet m) pont, 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól.
Kulcsszavak
Műszaki adatlap, műszaki érvényesség, igazolólap, forgalomba helyezés, forgalomba helyezés előtti vizsgálat, környezetvédelmi felülvizsgálat, műszaki vizsga, időszakos vizsgálat
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.