Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az ügyfélszolgálatokon az alábbi óvintézkedések betartásával történik az ügyfélfogadás:
az ügyintézés kizárólag előzetes időpontfoglalással történik
(az időpontfoglalás - a gépjárművel kapcsolatos ügyek kivételével - Ügyfélkapu azonosítás nélkül is lehetséges),
az ügyféltérben nem lehet várakozni,
kötelező az arcot eltakaró maszk viselése,
az ügyintézés során be kell tartani a 1,5-2 m védőtávolságot az ügyfelek között,
Felhívjuk továbbá szíves figyelmüket, hogy a mobilizált kormányablak ügyfélszolgálatok ("kormányablakbusz") kitelepülése, valamint a települési ügysegédek ügyfélfogadásaátmenetileg szünetel.
Munkaerő-kölcsönzői tevékenység megszüntetésének bejelentése
Kódszám
MUNKP00077
Az ügy rövid leírása
A munkaerő kölcsönzőt, közhasznú kölcsönzőt kérelmére a székhelye szerint illetékes fővárosi, megyei kormányhivatal, EGT-tagállamban bejegyzett munkaerő-kölcsönzőt a Budapest Főváros Kormányhivatala a jogszabályi feltételek fennállása esetén nyilvántartásba veszi. A kölcsönbeadónak a tevékenységének a megszüntetését 8 napon belül be kell jelentenie az őt nyilvántartó kormányhivatalnak. A kormányhivatal törli a nyilvántartásából a kölcsönbeadót, ha tevékenységének megszüntetését bejelentette.
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A tevékenységének megszüntetésével érintett nyilvántartásba vett munkaerő-kölcsönző, illetve közhasznú-kölcsönző
Kizáró okok: Az Ákr. képviseletre vonatkozó rendelkezései irányadóak.
Milyen adatokat kell megadni?
A bejelentő kölcsönbeadó neve, címe, nyilatkozat a tevékenysége megszüntetéséről, a tevékenység megszüntetésének időpontja.
Milyen iratok szükségesek?
Nincs
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
illeték, vagy szolgáltatási díj nincs
Hol intézhetem el?
A fővárosi és megyei kormányhivatal
Ügyintézés határideje
Sommás eljárásban nyolc nap, teljes eljárásban 25 nap.
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Nincs helye fellebbezésnek, a döntés ellen közigazgatási per indítható.
Jogorvoslati lehetőség részletei: Nincs helye fellebbezésnek, a döntés ellen közigazgatási per indítható.
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta): Nem releváns.
A benyújtási határidő: Nem releváns.
A fellebbezési illeték mértéke: Nem releváns.
Amit még érdemes tudni (GYIK)
1. Meddig kell bejelenteni a tevékenység megszüntetését?
A bejelentést a tevékenység megszüntetésétől számított nyolc napon belül kell a nyilvántartást vezető kormányhivatal részére benyújtani.
2. Ki ellenőrzi, hogy a tevékenységemet megszüntettem?
A kölcsönbeadó székhelye, illetve telephelye szerint illetékes kormányhivatal a kölcsönzés nyilvántartás vételi feltételeinek fennállását, a munkaügyi hatóság a tevékenység folytatását ellenőrzi.
3. Illetékköteles-e a bejelentés?
Nem
4. Mi történik akkor, ha a tevékenységemet ideiglenesen szüntetem meg?
A jogszabály nem ismeri a tevékenység ideiglenes megszüntetését, ezért, ha a kölcsönbeadó bejelenti a tevékenységének a megszüntetését a tevékenység újbóli folytatásáról ismételten bejelentést kell tennie.
5. Mikor szüntetethető meg a letét?
A letéti szerződés a törlést elrendelő határozat jogerőre emelkedését követően legkorábban hat hónap elteltével szüntethető meg. Ez azt jelenti, hogy a hat hónapos időszak nem a bejelentéstől, nem is a törlésről rendelkező határozat meghozatalától, hanem annak a jogerőre emelkedésétől kezdődik. Amennyiben a kölcsönzéssel okozott kártérítés megállapítása iránt a kölcsönbeadó ellen a munkavállaló kérelmére indult bírósági eljárás van folyamatban, a letét megszüntetésére csak a bírósági eljárás jogerős befejezését követően kerülhet sor. Tehát a folyamatban lévő kártérítési per esetében a hat hónapos időszak eltelte után sem szabadítható fel a letét.
Fontosabb fogalmak
1. Tevékenység megszüntetése: a tevékenység megszüntetése alatt a szervezet munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos tevékenységének megszűnését kell érteni. 2. Letéti szerződés megszüntethetősége: a letéti szerződés a törlést elrendelő határozat jogerőre emelkedését követően legkorábban hat hónap elteltével szüntethető meg. Ez azt jelenti, hogy a hat hónapos időszak nem a bejelentéstől, nem is a törlésről rendelkező határozat meghozatalától, hanem annak a jogerőre emelkedésétől kezdődik. Amennyiben a kölcsönzéssel okozott kártérítés megállapítása iránt a kölcsönbeadó ellen a munkavállaló kérelmére indult bírósági eljárás van folyamatban, a letét megszüntetésére csak a bírósági eljárás jogerős befejezését követően kerülhet sor. Tehát a folyamatban lévő kártérítési per esetében a hat hónapos eltelte után sem szabadítható fel a letét.
Vonatkozó jogszabályok
a munka törvénykönyvéről szóló 2012. I. évi törvény XVI. Fejezet; a munkaerő-kölcsönzési és a magán-munkaközvetítői tevékenység nyilvántartásba vételéről és folytatásának feltételeiről szóló 118/2001. (VI. 30.) Korm. rendelet 8.§ (3)-(6) bekezdés, 9. §, 16. §; az állami foglalkoztatási szerv, a munkavédelmi és munkaügyi hatóság kijelöléséről, valamint e szervek hatósági és más feladatainak ellátásáról szóló 320/2014. (XII. 13.) Korm. rendelet 4. §, 10. § (4) bekezdés i) pont Az általános közigazgatási rendtartásról
szóló 2016. évi CL. törvény az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény 33. § (2) bekezdés 26. pont; az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény; a közfoglalkoztatásról és közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó és egyéb törvények módosításáról 2011. évi CVI. törvény; 170/2011 (VIII. 24.) Korm. rendelet a közfoglalkoztatási bér és közfoglalkoztatási garantált bér megállapításáról; 67/2015. (III. 30.) Korm. rendelet az állami foglakloztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalok általánostól eltérő illetékességi területéről
Kulcsszavak
Munkaerő-kölcsönző, bejelentési kötelezettség, letéti szerződés
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.