A harmadik országbeli állampolgár úti okmánya, valamint tartózkodásra jogosító engedélye elvesztésének, eltulajdonításának vagy megsemmisülésének bejelentése
Kódszám
Az ügy rövid leírása
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: A harmadik országbeli állampolgár köteles úti okmányának, valamint tartózkodásra jogosító engedélyének elvesztését, eltulajdonítását vagy megsemmisülését az idegenrendészeti hatóságnál haladéktalanul bejelenteni.
Kizáró okok: Csak személyesen járhat el.
Milyen adatokat kell megadni?
Milyen iratok szükségesek?
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Hol intézhetem el?
Ügyintézés határideje
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Tekintettel arra, hogy az ügyfél bejelentési kötelezettsége teljesítéséről van szó, a jogorvoslat lehetősége kizárt.
Jogorvoslati lehetőség részletei:
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv):
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta):
A benyújtási határidő:
A fellebbezési illeték mértéke:
Amit még érdemes tudni (GYIK)
2.) Hol történhet a bejelentés? Magyarországon a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal bármelyik Regionális Igazgatóságának Kirendeltségén vagy a Rendőrségen, külföldi tartózkodás esetén az illetékes magyar külképviseleten lehet a bejelentést megtenni.
3.) Van-e illetéke, díja az eljárásnak? Nincs, a bejelentés díjmentes.
4.) Mi a teendő, ha az elveszettnek, megsemmisültnek hitt okmányt megtalálják? Ezen esetben az idegenrendészeti hatóságot haladéktalanul értesíteni kell. Ha az elveszettnek, megsemmisültnek hitt okmányt jogosultja megtalálja, és részére új úti okmányt vagy tartózkodásra jogosító engedélyt még nem adtak ki, az ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást a kiállító hatóságnak le kell adnia. Ha az elveszettnek, megsemmisültnek hitt okmányt jogosultja megtalálja, de idő közben részére új okmányt adtak ki, a megtalált okmányt a kiállító hatóságnak le kell adnia.
5.) Hogyan lehet külföldre utazni, ha az úti okmány elveszett, megsemmisült, vagy azt eltulajdonították? Az elveszett, eltulajdonított, megsemmisült vagy lejárt úti okmány helyett a harmadik országbeli állampolgár köteles új úti okmányt beszerezni. A harmadik országbeli állampolgár az új úti okmány, valamint a bejelentésről szóló igazolás vagy a lejárt úti okmány birtokában hagyhatja el az ország területét.
6.) A bejelentés mellett milyen kötelezettsége van még az ügyfélnek? Az elveszett, eltulajdonított, megsemmisült úti okmány helyett a harmadik országbeli állampolgár köteles új úti okmányt beszerezni és az új úti okmány adatairól az idegenrendészeti hatóságot tájékoztatni kell. Az elveszett, eltulajdonított vagy megsemmisült tartózkodásra jogosító okmányt pótolni kell, melyet külön kérelem benyújtásával tud kérelmezni a harmadik országbeli állampolgár a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal szálláshely szerint illetékes regionális igazgatóságán.
Fontosabb fogalmak
Vonatkozó jogszabályok
b) a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény végrehajtásáról szóló 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 1. § c), d) és f) pont, 158. §,
c) a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 21.§ (1) bekezdés a) pont
Kulcsszavak
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.
Elérhetőségeink:
Tel: 1818
E-mail: 1818@1818.hu
Chat: Chat indítása
Külföldről: +36 (1) 550-1858