Lakáscélú állami támogatás visszafizetési kötelezettségének felfüggesztése iránti kérelem
Kódszám
Az ügy rövid leírása
Ki jogosult az eljárásra?
Ki jogosult az eljárásra?: Támogatott személy. Egy ingatlant érintő ügylet esetén, ha a két (több) támogatott személy között vagyonközösség áll fenn, az eljárás megindításához elegendő az egyik támogatott személy kérelme.
Kizáró okok: Ügyfél személyesen, meghatalmazott vagy képviselő útján járhat el.
Milyen adatokat kell megadni?
Milyen iratok szükségesek?
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
Hol intézhetem el?
A lakóingatlan fekvése szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási (fővárosi kerületi) hivatala, Pest megye vagy a főváros területén fekvő támogatott lakás esetén Budapest Főváros Kormányhivatalának XIII. Kerületi Hivatala, másodfokon Budapest Főváros Kormányhivatala jár el.
Ügyintézés határideje
Jogorvoslati lehetőség
Jogorvoslati lehetőség: Fellebbezés.
Jogorvoslati lehetőség részletei: Fellebbezni csak a megtámadott döntésre vonatkozóan, tartalmilag azzal közvetlenül összefüggő okból, illetve csak a döntésből közvetlenül adódó jog- vagy érdeksérelemre hivatkozva lehet. A fellebbezést indokolni kell. A fellebbezésben csak olyan új tényre lehet hivatkozni, amelyről az elsőfokú eljárásban az ügyfélnek nem volt tudomása, vagy arra önhibáján kívül eső ok miatt nem hivatkozott.
Kinek kell címezni a felllebezést (az elbíráslásra jogosult szerv):
Budapest Főváros Kormányhivatala.
Hová kell benyújtani a fellebbezést (az elsőfokú hatóság, amely a döntést hozta):
A fellebbezést a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül az azt
meghozó hatóságnál lehet előterjeszteni. A lakás fekvése szerint
illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási
(fővárosi kerületi) hivatala, Pest megye vagy a főváros területén fekvő
támogatott lakás esetén Budapest Főváros Kormányhivatalának XIII. Kerületi
Hivatala, másodfokon Budapest Főváros
Kormányhivatala jár el.
A benyújtási határidő: A döntés közlésétől számított 15 napon belül.
A fellebbezési illeték mértéke: Az első fokú közigazgatási határozat elleni fellebbezés illetéke – ha az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) másként nem rendelkezik, és a fellebbezés tárgyának értéke pénzben megállapítható – a fellebbezéssel érintett vagy vitatott összeg minden megkezdett 10 000 forintja után 400 forint, de legalább 5000 forint, legfeljebb 500 000 forint. Ha a fellebbezés tárgyának értéke pénzben nem állapítható meg, a fellebbezés illetéke 5000 forint.
Amit még érdemes tudni (GYIK)
1. Ha eladom az állami támogatás segítségével vásárolt ingatlanomat a támogatási szerződésben meghatározott időn belül (5, illetve 10 év), vissza kell fizetnem az állami támogatást?
A támogatással megszerzett lakóingatlannak az állam visszakövetelés iránti igényének tartama alatti elidegenítése ellenére a lakáscélú támogatást visszafizetni abban az esetben nem kell, ha az elidegenítés a lakásigény újabb lakóingatlannal való kielégítése céljából történt.
2. Mikor és hová kell bejelentenem az ingatlan eladását?
Az adásvételi szerződés megkötése napjától számított 30 napon belül, a támogatással érintett ingatlan fekvésének helye szerint illetékes járási hivatalnál, Pest megye vagy a főváros területén fekvő támogatott lakás esetén Budapest Főváros Kormányhivatalának XIII. Kerületi Hivatalánál.
3. Milyen intézkedésre van még szükség a kérelem benyújtásán kívül?
Ha a támogatott személy a visszafizetési kötelezettség felfüggesztést kéri a járási hivataltól, az igénybe vett támogatás összegét a „10032000-01501315 Kincstár lakáscélú kedvezmények letéti számlára” be kell fizetnie. A felfüggesztés időtartamát az igénybevett támogatás összegének kincstári letéti számlára érkezésének napjától kell számítani.
4. Mennyi időre lehet kérni a támogatás visszafizetésének felfüggesztését? Kérhetek majd hosszabbítást?
A felfüggesztés egy (vásárlás esetén), illetve három éves (építkezés esetén) időtartama egy alkalommal, legfeljebb 1 évvel meghosszabbítható, ha ezt a támogatott személy a határidő lejárta előtt kérelmezi.
5. Ha az ingatlan elidegenítését követően új ingatlant veszek, építek, valamint ha a visszafizetési kötelezettség felfüggesztésének ideje alatt, vagy annak lejártakor szerzek új ingatlant, mi a teendő?
A járási hivatalhoz bejelentést kell tenni. Ha a támogatott személy a határidő lejártáig
a) az újabb lakás megszerzését adásvételi vagy csereszerződés, illetve építés esetében a használatbavételi engedély/használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány bemutatásával hitelt érdemlően igazolja, és
b) a korábbi lakás elidegenítéséből származó teljes bevételt – csökkentve a levonható összeggel – szerződéssel és értékbecsléssel, építés esetén pedig számlával igazoltan az új lakás megszerzésére fordította,
akkor az állami igényhez fűződő kötelezettség az eredeti határidő lejártáig terheli.
A másik lakás megszerzésének hitelt érdemlő igazolása esetén a felfüggesztés megszüntetéséről a járási hivatal határozatban dönt, megállapítja a kincstári letéti számláról a támogatott személynek kifizethető összeget és intézkedik a terhek másik lakásra történő bejegyeztetése iránt.
6. Mikor kapom vissza a letétbe helyezett összeget?
A Kincstár a felfüggesztés megszüntetéséről szóló határozatnak a kézhezvételétől számított 5 napon belül átutalja a jogosultnak a határozatban megállapított összeget a jogosult határozatban megjelölt bankszámlájára.
7. Mi történik, ha a felfüggesztés időtartama alatt nem vásárolok/építek új/másik ingatlant? Mi az eljárás abban az esetben, ha kisebb értékű ingatlant vásárolok/építek?
Ha a támogatott személy a másik lakás megszerzését a felfüggesztés időtartama alatt nem igazolja, vagy kisebb értékű lakás megszerzését igazolja, a kincstári letéti számlán elhelyezett összeg, illetve annak az eladási és a vételár különbözetével arányos része visszafizetett támogatásnak minősül, amelynek központi költségvetés javára történő átvezetéséről a hatósági határozat alapján a Kincstár intézkedik.
8. A kérelem benyújtásához szükséges formanyomtatvány kitöltése? Hol találom?
A felfüggesztés/átjegyzés iránti kérelem-nyomtatványok a kormányhivatalok honlapjáról letölthetők, az alkalmazásuk nem kötelező, ugyanakkor az ügyintézést jelentős mértékben megkönnyítik.
9. Kell fizetnem eljárási illetéket? Mikor és milyen formában
A felfüggesztés, illetve az átjegyzés kérelemre induló közigazgatási hatósági eljárás, a megindításához a kérelmezőnek 3000,- Ft általános eljárási illetéket kell megfizetnie.
Fontosabb fogalmak
Vonatkozó jogszabályok
Az állam által nyújtható lakáscélú állami támogatások feltételeit kormányrendeletek szabályozzák. A lakástámogatási hatóságként eljáró illetékes szervek a 2018. január 1-jén és azt követően benyújtott kérelemre indított eljárásra az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvényt alkalmazzák. Kiegészítő eljárásjogi rendelkezéseket a lakástámogatási kormányrendeletek is tartalmaznak.
Kulcsszavak
Országos Telefonos Ügyfélszolgálat
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Felvilágosítást adunk a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Pontos, naprakész információkkal segítjük Önt a személyes ügyfélszolgálatok felkeresése előtt.
Segítünk a megfelelő ügytípus megtalálásában, az ügyintézés helyszínének és időpontjának kiválasztásában, az ügyintézéshez szükséges okmányok és iratok meghatározásában.
Elérhetőségeink:
Tel: 1818
E-mail: 1818@1818.hu
Chat: Chat indítása
Külföldről: +36 (1) 550-1858